Постинг
29.02.2012 14:09 -
Сапарева баня
Автор: ivoso
Категория: Туризъм
Прочетен: 38693 Коментари: 23 Гласове:
Последна промяна: 03.03.2012 19:24
Прочетен: 38693 Коментари: 23 Гласове:
103
Последна промяна: 03.03.2012 19:24
Природните богатства, климат и местоположение на общината са предпоставка за развитието на балнеолечение, екологичен и селски туризъм. Средната надморска височина в периметъра на селището е около 730 м., като релефът тук може да се отнесе към типа на хълмисто – нископланинския релеф. Районът на депото, според геоморфоложкото райониране на България (по География на България, 1997 г.) се отнася към Рилския подрайон на Рило – Пиринския район на подобласт на Рила и Пирин и Местенската грабенова долина на Македоно – Родопската област.
Рилският подрайон има планински и високопланински релеф с подчертано вертикално разчленение, като на запад релефа постепенно става нископланински и хълмист. В местността Кременик се намира праисторическо селище, където са открити много археологически находки, доказващи, че там животът не е прекъсвал от ранния през средния и късния неолит. Първите обитатели на праисторическото селище са дошли от долината на Струма и са носители на една от най-древните цивилизации в Европа. Най-старото известно име на града Германия (варианти Гермае и Германос), който се е намирал на територията на днешния град Сапарева баня, се обяснява чрез езика на траките, в който коренът „герм-“ означава „горещ“ (съответства на гръцкото therm-os, английското и немското warm). Според езиковедите името е било свързано с намиращите се тук горещи минерални извори. Други предполагат, че Герман е бил тракийски бог на топлината и привеждат примери от народната митология, където Герман е бог на светкавиците и гръмотевиците. При археологически разкопки в района на Сапарева баня са открити много паметници от тракийската древност, които свидетелстват, че траките са оценили рано лечебните качества на бликащите тук минерални води и са ги използвали за лечебни цели. Тракийското име на селището оцелява непроменено много векове, като днес го носи река Джерман. През III в. Германия е известна вече като град и става един от важните центрове на провинция Вътрешна Дакия.
До 1943 година името на селото е Горна баня. В 1955 година към Сапарева баня е присъединено селото от източната страна на Джерман Гюргево (бившето Мацакурово). В 1974 година към Сапарева баня е присъединено и село Сапарево и селището е обявено за град. В 1986 година Сапарево отново е отделено в самостоятелно селище.
В Сапарева баня се намира единственият гейзер в
континентална Европа. Температурата му е 103°C - така изглеждаше през 2005 г.
След неуспешен ремонт той е превърнат в
изкуствен фонтан, поддържан от помпен агрегат.
Църквата „Свети Никола” се намира в градския парк, в центъра на Сапарева баня. Построена е през XII-XIII век. Според местни източници от края на XIX в. в археологическия музей в гр.София бил изпратен един престолен камък от светия олтар на църквата, на който проф.Р.Христов разчел надпис с годината - 1160 г.
При опит за построяване на нова църква през 1838 г. селяните разкрили западно от "Свети Никола" стари основи и стълбове от друга по-голяма църква. Според Никола Мавродинов "Свети Никола" е била гробница или обикновен параклис до някой голям храм, посветена на второстепенните му светци. Според предания църквата е гробница на местен феодал на име Никола. По-голямата църква е била съборена в началото на османското владичество. Църквата "Свети Никола" е пощадена, но постепенно започва да се руши, защото турците не разрешавали да се поправя. Според местни предания, след Кримската война, група от настанените над квартал Гюргево черкези, започнали да разрушават църквата. Черкезинът, който започнал да я събаря откъм купола паднал заедно с него в църквата и загинал. Уплашени, останалите се отказали от по-нататъшното разрушаване. По време на Освождението покривът бил изцяло разрушен. Църквата е цялостно реставрирана през 1937 г. по проект на арх.Александър Рашенов (1892-1938). Църквата е кръстокуполна, със свободни рамена, с дължина 7,20 м. и ширина 5,70 м, а височината при купола достига 6,60 м. Изградена е върху каменни основи от червени тухли, споени с бял хоросан, като тухлите са замазани през ред. На изток завършва с дълбока, полукръгла апсида, осветена от един прозорец. Входът е на западната фасада, поместен в двустъпална ниша, която се разширява и развива в четири архиволта. Надлъжните стени от външната страна са разчленени от по две двустъпални арки. Куполът е опасан от дванадесет двустъпални арки, в четири от които са вместени прозорци. Църквата е била изцяло изписана отвътре, като от стенописите до днес са запазени само отделни фрагменти. Характерният и градеж - тип "потънала тухла", както и дванадесет стенният купол и аркирани ниши определят живописния и вид. Църквата е обявена за архитектурно-строителен паметник на културата от национално значение - http://ivoso.blog.bg/turizam/2008/04/25/oclelite-cyrkvi.186907
Византийски укрепен град Германия - http://ivoso.blog.bg/turizam/2006/03/24/rimski-grad-germaneia.1684.
Информация за местата които обикалям вземам от различни източници, но предимно събирам от сайтове и в повечето случай не е един, а няколко затова благодаря на всички които публикуват в мрежата, нали там всичко е безплатно и места като това трябва да се популяризират. Предполагам, че хората писали в нета са доволни когато труда им се разпостранява. Всички снимки са мой авторски. Разрешавам на всички които решат да публикуват мой снимки и текст с не комерсиална цел, да ги използват, това може само да ме радва.
1.
анонимен -
А Мацакурово е
29.02.2012 14:43
29.02.2012 14:43
описано от Асен Христофоров - премълчаван през комунизма неудобен икономист и талантлив писател, който се опълчиб срещу плановата "икономика" на цоциализма и бил уволнен от университета. Предполагам, че ти е известна участта му.
цитирайБлагодаря!
цитирайПрекрасен пост :)
цитирайе супер красиво градче, миналата година минахме от там.
Весела седмица
цитирайВесела седмица
Това е и родното място на Велизарий, най-способния генерал на император Юстиниан І...
Тракийското герма си има добро обяснение на български. Езиковедите знаят, че в тракийския има замяна на звука М с В, а Г може да се развие в Ж...така от герма получаваме жерва - жарава, жар, горещина...
Поздрави!
цитирайТракийското герма си има добро обяснение на български. Езиковедите знаят, че в тракийския има замяна на звука М с В, а Г може да се развие в Ж...така от герма получаваме жерва - жарава, жар, горещина...
Поздрави!
Наистина е чудесно място, от там се тръгва за Паничище и Седемте рилски езера- вълшебно хубави места, а ако се насочите за Цицница (Дупница), има още две красоти-Водопада на с. ОВчарци и Ресиловския манастир.
цитирай
7.
juliaseeland -
Била съм там наистина е много хуб...
29.02.2012 18:56
29.02.2012 18:56
Била съм там наистина е много хубаво.
Лека вечер
цитирайЛека вечер
Минавалъм няколко пъти,а последния посетих и Ресиловския манастир.Манастира е много добре подредени обновен.Който има възможнос не бива да пропусне - нека го посети!
цитирайЖивея в съседното градче до Сапарева баня, и много често съм там! Поздрави за постинга!
цитирайПриродата е хубава, има още много църкви и водата е лековита:)))
цитирайкогато имам време ще наминавам...бях забравил тези красоти на България...
Дерзай, момче!
цитирайДерзай, момче!
Да Ти донесе много щастливи мигове и здраве през годината !
цитирай
13.
анонимен -
Честита Баба Марта!
Да носи на ...
01.03.2012 13:31
01.03.2012 13:31
Честита Баба Марта!
Да носи на всички ни здраве, за да сме бели, червени, румени, засмени!
цитирайДа носи на всички ни здраве, за да сме бели, червени, румени, засмени!
Интересен постинг, благодаря за разходката и хубавите снимки.
Баба Марта здраве носи
пълна кошница с цветя
и на всеки на ръката,
връзва някаква мечта –
да я гледа, да я мисли
и да чака пролетта –
да се сбъдне и да цъфне
и да бликне радостта. :D
Честита Баба Марта
цитирайБаба Марта здраве носи
пълна кошница с цветя
и на всеки на ръката,
връзва някаква мечта –
да я гледа, да я мисли
и да чака пролетта –
да се сбъдне и да цъфне
и да бликне радостта. :D
Честита Баба Марта
много ми хареса снимката ти на църквата релефна
било е и епискиопски център в добавка че тук е роден прочутия велизачрий така че тук има доста неоткрито
интертесното е че наскоро установих че на всички средновековни карти селището е отбелщзвано с името Влашко чудех се дали това влашко не е самоков но разбрах че е сапарева баня
дано намерят и епископските църкви и т.нат.
цитирайбило е и епискиопски център в добавка че тук е роден прочутия велизачрий така че тук има доста неоткрито
интертесното е че наскоро установих че на всички средновековни карти селището е отбелщзвано с името Влашко чудех се дали това влашко не е самоков но разбрах че е сапарева баня
дано намерят и епископските църкви и т.нат.
страната ни! интересен постинг~поздрав
цитирайХубаво място.
цитирайСапарева баня е много, много по-значимо селище/град за световната история от това което е публично известно. Поздрави!
цитирайПоздрави!
цитирайНа 3000 км. съм от Родината и Вашите разходки са ми много нужни!
Поздравления!
:)
цитирайПоздравления!
:)
Национализмът се изгражда с любов.
цитирайКрасиви снимки.
Поздрави!
цитирайПоздрави!
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.