Прочетен: 22173 Коментари: 15 Гласове:
Последна промяна: 01.09.2011 18:38
В живописната долина на река Бели Лом, разсичаща на две града е кипял бурен живот още през времето на древните траки. За това свидетелстват трите праисторически селищни могили, тридесетте надгробни могили и историческите находки в местността "Хисарлъка" източно от Разград. Векове по-късно върху руините на тракийското селище римляните изграждат стратегическия
град крепост Абритус, свързал името си с кръвопролитната им битка с готите през 251 г., в която загива самият император Дерий Траян. Един от 100-те национални туристически обекта на България - http://ivoso100.blog.bg/ под № 48. От времето на тази древна цивилизация днес са 835-те (4 кг) златни монети от V век. Това е най голямото златно монетно съкровище в България. Притежание на местния исторически музей са също Златният Пегас, колективната находка от тракийски бронзови релефи и др. Предисторически селища и тракийски надгробни могили в околностите на Разград свидетелстват, че той е стратегически, административен и икономически център от древността до днес. В близост до града се намират останките на основания още през I-ви век пр. н. е. античен град Абритус, играл важна роля в някогашната Римска империя. Разград запазва ролята си на важно военно, а по-късно търговско и културно средище и в рамките на Османската империя. http://ivoso.blog.bg/turizam/2006/03/24/rimski-grad-abritus.1674
Часовниковата кула - Построена през 1864 г. на мястото на стара кула от ХVІІІ век. Отличава се от другите часовникови кули в страната с дъгообразните си корнизи и куполен покрив, които я приближават до черковната архитектура.
Намира се в централната част на града.
Централната градинка около часовниковата кула е приятно място за отдих красива и вечер.
Църквата „Свети Николай Чудотрорец” - Построена е през 1860 г. и преустроена през 1903 г. Тя е една от най-внушителните представители на църковната архитектура от средата на ХІХ век. Намира се в кв. "Вароша".
Момина чешма - Един от символите на града. Това е оригинална и изящно изработена чугунена скулптура на девойка в класически стил и е единствената подобна женска фигура в България.
Намира се в централната част на града.
Художествената галерия “Проф. Илия Петров” е открита на 11.05.1972 г. Притежава основен фонд 2072 произведения на изкуството - живопис, графика, скулптура, икони и карикатури. В галерията се съхраняват творби на световноизвестни български художници, цялостни колекции на разградските творци Драган Данаилов, Георги Йорданов, Коста Петров, Максим Цанков, по-малки колекции от живописни платна на Димитър Стефанов, Здравко Батенбергски, Иван Филчев, живопис и рисунки на професор Илия Петров. Бележит художник-живописец, гражданин, общественик - главен секретар и председател на Съюза на българските художници, ректор на Художествената академия - София, народен представител, активният творец, народен художник академик Илия Николаев Петров (1903-1975) става лауреат на много национални отличия. През 1972 г. разградската Художествена галерия е именувана на неговото име. От създаването на галерията в Разград нейн директор е разградският скулптор Ненко Метев. От м. юни 2001 г. директор е разградският художник е Тодор Тодоров, който от 1996 г. до март 2004 г. е и председател на разградската група на художниците към СБХ. За председател на СБХ - Представителството Разград през м. март 2004 г. е избран известният разградски художник-карикатурист Христо Велчев. Един от най-изявените съвременни разградски художници, спечелил национално и международно признание за своята творческа дейност - Васил Димов Карадимов е роден през 1937 г. в село Самуил, Разградска област. От 1960 г. живее и твори в Разград. Учил живопис при професор Петър Киров Петров. Художник с изключително богата творческа биография. Основна тема на неговите художествени произведения е родното Лудогорие. Член е на СБХ от 1973 г. През 1975 г е избран за творчески секретар на групата на художниците в Разград до 1996 г. Тази негова обществена професионално-творческа дейност е свързана с инициирането и организирането на редица обществено-значими инициативи в град Разград - ОХИ Лудогорие, Международен пленер по живопис и др. Негови самостоятелни изложби са показвани у нас и в други страни по света, както и участия в представителни изложби на СБХ в чужбина. Притежание на негови творби имат български и чуждестранни галерии, частни колекции. Признание за богатото художествено творчество на Васил Карадимов е удостояването му със званието “Почетен гражданин на град Разград” на 28 януари 1998 година, по случай неговата 60 годишнина.
Лъв – точно уголемено копие на лъвчетата намерини при разкопките на Абритус.
Скулптура Майстор Манол се издига в центъра на града. Според легендата, майстор Манол е бил затворен от турците във висока кула, но със сръчните си ръце е успял да изкове криле и да избяга. Затова наричат майстор Манол Българският Икар. След тази случка фолклора ни отвежда на юг в село Маноле. Според другата легенда, майстор Манол е построил хан в близост стар римски път и по този начин положил основите на селото. Маноле е разположено в един от най-плодородните райони на България. Разстоянието от Пловдив до селото е по-малко от 20 км.
Мавзолей-костница на руските войни, загинали за освобождението на Разград. Намира се в центъра на площад „Възраждане“; от 1967 г. паметник на културата с национално значение. Костите на погребаните в разградските гробища руски войни са пренесени тук през 1978 г. Основният камък е положен на 1март 1879 г. от княз Александър Дондуков, открит е на 14 октомври 1880 г. Мавзолеят е построен по проект на австрийския архитект Фридрих Грюнангер, по това време архитект на град Разград.
Друг интересен обект на на площад „Възраждане“ е войнишкият паметник на загиналите войници от Разград във войните за национално обединение 1912 – 1918 г. и Отечествената война 1944 – 1945 г.
С невероятно красива бронзова скулптура на Свети Георги.
Информация за местата които обикалям вземам от различни източници, но предимно събирам от сайтове и в повечето случай не е един, а няколко затова благодаря на всички които публикуват в мрежата, нали там всичко е безплатно и места като това трябва да се популяризират. Предполагам, че хората писали в нета са доволни когато труда им се разпостранява. Всички снимки са мой авторски. Разрешавам на всички които решат да публикуват мой снимки и текст с не комерсиална цел, да ги използват, това може само да ме радва.
06.03.2009 12:50
09.03.2009 12:50
04.10.2009 22:59
26.11.2009 20:56
02.02.2010 13:27
11.04.2010 11:18
28.04.2010 22:21
28.04.2010 22:34
26.10.2010 14:50
За съжаление, унищоженото от тях в душите ни е причина за сполетялите ни нещастия и управленска напаст от трансформира ли се в дамократи (сини - с лъвове и факли на знамето си, жълти, с имена на цветя и пр.) червени мафиоти.