
Прочетен: 9555 Коментари: 3 Гласове:
Последна промяна: 01.09.2011 17:30
Максим Райкович / Минчо Райков Крински/ /1801 - 1874/ роден през 1801 година в Дряново. Учи в килийното училище в Дряново, но това не го задоволява. Баща му е на друго мнение – иска малкият Минчо да усвои занаят или да се занимава с търговия и в никакъв случай да пръска пари за наука. Минчо тайно напуска родния дом и отива при монасите в Дряновския манастир. Бащата го намира там, скарва се с игумена и монасите и въпреки увещанията им връща сина си в Дряново. Този път Минчо избягва в Лясковец, където става чирак в терзийски дюкян. На 14-15 годишна възраст получава вест, че баща му се е споминал. Преживява тежко тази загуба и окончателно решава да постъпи в манастир. Отива в Преображенския, където продължава образованието си и се замонашва. Заедно с игумена Зотик повежда борба срещу гърцизма, става учител в Лясковец. Изследователите свързват името му с Велчовата завера от 1835 год. Политическите гонения след разгрома на заверата го принуждават да пребивава последователно в Сопотския манастир “Св. Спас” и в Плаковския край Лясковец. През 40-те години на XIX век намира убежище в Румъния – първоначално в Браила, а след това в Галац, където и до днес почиват тленните му останки. Отново насочва усилията си към символите на духовното ни Възраждане – училището и църквата . Общата му дейност с Г.С. Раковски, д-р Ив. Селимински и Д. Добрович очертават най- яркия период от родолюбивата дейност на отец Максим. През 1874 година притваря очи на чужда земя, като израз на особена почит и уважение българите в Галац го погребват в двора на местната църква “Св. Пантелеймон”. И днес всеки дряновец свързва името на отец Максим Райкович със страстния зов на българина да обича родината си и да не жали труд и пари за наука Но където и да се намира този велик българин, никога не забравя родното Дряново. Ревностен покровител на светското образование, раздава съвети за разцвета на Дряновското училище, подаръци и църковна утвар, дарява на училището бащиния си имот. Тази грижа проявява и към църквата и училището в Галац, където е протекъл половината му живот.
Във Велико Търново се намира стената на славата на Колю Фичето.
Колю Фичето (истинско име: Никола Иванов Фичев), наричан Уста Колю Фичето (от арабското „устаз“ - майстор, професор) - български възрожденски строител, архитект и скулптор, роден е в Дряново през 1800 г. Останал сирак без баща на 3 години, едва 10-годишен той започва да учи занаят при тревненските майстори дюлгери. На 17-годишна възраст се учи при албанските майстори от Корча как се дяла камъкът, а след това усвоява строeжа на църкви, камбанарии и мостове от брациговските майстори. Още млад 23 годишен, той е вече калфа, а на 36 години е общопризнат от целия дюлгерски еснаф за майстор. Знаел е отлично турски език, говорил е добре гръцки и румънски език, но не е можел да чете и пише. Известен е с това, че когато построил мост по време на османското владичество, при изпробването му легнал под него, за да гарантира за сигурността на преминаващите с живота си. През 1865-1867 г. построява Беленския мост над река Янтра край Бяла и Покрития мост в Ловеч над река Осъм (1872-1874). Почива през 1881 г. във Велико Търново. Там се намира днес гробът му.
Паметника на Колю Фичето край Бяла Русенско до моста.
28.01.2008 23:25
Големия творчески заряд на високоетичната личност на Колю Фичето привлича и Митхад паша, , един от най-културтите представители на турската администрация, той се възхищава от него и го назначава за главен архитект на Търновското окръжие. Всъщност той отговаря за всички държавни строежи в Туна вилает - мостове, канализации, конаци, чешми и др. Турската власт го отрупва с вниманието си.Награден е с най- големия орден за заслуги "Меджидие" и се опитва да го спечели за исляма, но безуспешно Той не предава вярата си.
Ще спомена само още негови сгради като "къщата с маймунката във В. Търново" църквата "църквата "Св.Никола" в Горна Оряховица църкват "Св. Троица" - Свищов, осмоъгълната чешма в двора на Соколовския манастири др. За съжаление още не е приведено в известност огромното му наследство във Влашко и Цариград
24.02.2008 16:23
26.02.2009 12:05