
Прочетен: 8437 Коментари: 3 Гласове:
Последна промяна: 25.08.2011 13:43
Археологически разкопки свидетелстват, че този район е населяван още през палеолита. През бронзовата епоха по течението на река Азамус (Осъм) се заселват траки. От този период са намерени много керамични и бронзови съдове, оръжия от желязо, накити.
Троян възниква през ХV век като попътно селище в началото на Троянският проход. Името си Троян получава от древноримския път Виа Траяна свързващ Дунав сБяло море още през I - II век от н.е. В началото на турското иго тук се заселват българи от Дунавската хълмиста равнина, Чипровско, Берковско, Разложко и Охридско. През първата половина на ХІХ век в Троян процъфтяват занаятите. Развиващата се икономика на Троян / получил градското си кръщение през 1868 г. / намира своите пазари освен на троянската чаршия и на панаира при Троянския манастир и в далечните Цариград, Босна, Херцеговина, Сърбия.
Вродената практичност и пестеливост на троянци, въпреки че се замогнали материално, намира отражение в жилищната архитектура. Троянският дом е скромен и непретенциозен, но затова пък удобен и уютен. Дом, който отговаря на нуждите на бита и развиващото се занаятчийство.Водещо е грънчарството, което постепенно създава уникалната и до днес Троянска керамична школа. През 1868 г. Троян е обявен за град. През 1871 г. Васил Левски основава революционен комитет в града. През 1877 г. Троян е опожарен от отстъпващите турски войски. През 1911 г. светва първата електрическа крушка и Троян става третият електрифициран град в България, след София и Пловдив.
Единственият в страната специализиран музей на народните художествени занаяти и приложни изкуства е своеобразен институт за съхранение, проучване и развитие на самобитното народно художествено творчество. Задачата на музея на занаятите е не само да събира, съхранява и реставрира великолепните колекции от керамика, метали, народни художествени тъкани и костюми, художествена обработка на дърво, изобразително и приложно изкуство, но и да проучва и популяризира чрез научните си издания народното изкуство и историята на региона.
Общият брой на експонатите е 131 326. Главната цел е с голямото разнообразие от експонати да се организират тематични изложби в Троян и други населени места и чрез добре разработена многостранна програма музеят да разчупи традиционните си рамки на местен институт и се превърне в център с национална значимост.
Конака - архитектурна забележителност на града. Тази е една от малкото оцелели сгради при опожаряването на града през 1877 г. По време на войната тук с бил щабът на ген. Павел Карцов /1821 – 1892/.
Днес сградата се ползва за исторически музей, чиито експонати отразяват историята на революционните борби за национално освобождение в Троянския край.
Под град Троян е водосливът на реките Бели и Черни Осъм, след който реката се нарича Осъм. С красивите си околности, приятния климат, добрите пътни връзки, уредените хижи, както в планината, така и в селищата наоколо, с почивните домове и ученическите лагери, градът е предпочитан планински курорт.
Троянската занаятчийска чаршия от ХІХ в. днес се въстановява.
Църквата "Света Параскева" построена през 1835 г.
Край града се намира Троянският манастир един от най големите в България - http://ivoso.blog.bg/turizam/2006/06/13/troianski-manastir.5147
Информация за местата които обикалям вземам от различни източници, но предимно събирам от сайтове и в повечето случай не е един, а няколко затова благодаря на всички които публикуват в мрежата, нали там всичко е безплатно и места като това трябва да се популяризират. Предполагам, че хората писали в нета са доволни когато труда им се разпостранява. Всички снимки са мой авторски. Разрешавам на всички които решат да публикуват мой снимки и текст с не комерсиална цел, да ги използват, това може само да ме радва.
Размисли за човека
Приказка за НадеждаТА Нейнски, крипто Ми...
ПРИЧИНАТА ЗА ПОВЕЧЕТО БОЛЕСТИ Е В НАС И ...
Нов сигнал до Прокуратурата на РБ: Народ...
28.11.2006 18:16
01.09.2010 16:20