
Прочетен: 12289 Коментари: 12 Гласове:
Последна промяна: 25.08.2011 13:45
Гложенският манастира е разположен в Западния Предбалкан, под връх Камен Лисец, на 870 м над. Манастирът се намира близо до селата от селата Гложене и Малък извор, на 10 км от гр. Ябланица и на15 км от гр. Тетевен. Гложенският манастир "Св. Георги Победоносец" е основан в средата на 13в. от киевския княз Георги Глож, който с позволението на българския цар Иван Асен II, се заселва в земите около днешното с. Гложене и построява там манастир посветен на иконата "Св. Георги Победоносец". Легенда разказва как иконата постоянно изчезвала от манастира и монасите я намирали на близкия хълм. Те тълкували това като божи знак и в края на 14в. построили там нов манастир, където се намира и до днес. Така за кратко време съществували паралелно два манастира (в селото и на хълма) свързани помежду си с изсечен в скалата тунел.
Тунелът наречен "Просечник" е единственият останал от времето на изграждане на манастира и само чрез него може да се стигне до терасата му. Този проход е използван многократно от Васил Левски за бягство от турците. Тунелът е затрупан от земетресение през 1928 г. По време на османското нашествие Гложенският манастир продължил да функционира, но изпаднал в тежко финансово състояние, тъй като изгубил собствеността си върху селата Малък Извор и Гложене, дарени му още от княза. В началото на 18 в. бил изграден нов манастир – "Св. Георги Победоносец". За да избегнат посегателствата на турците, монасите издигнали своя обител на висока, труднодостъпна скална тераса.
През кьсно средновековие Гложенският манастир съхранявал религиозните и духовни постижения на българщината, но от многобройните старинни книги, пазени и преписвани в него, не оцеляло почти нищо, тъй като били унищожени от ловешките гръцки владици. Днес, освен ръкописа със сказанието за манастира, е известен един "Апостол", писан в 1689 година. През 18 и 19 в. монасите от Гложенския манастир допринесли много за развитието на училищното дело. Освен откритото още през 17в. манастирско килийно училище, били поддържани училища и в метоси в с. Малък Извор и Ловеч. Гложенският манастир се превърнал в сигурно убежище за революционните дейци, особено след 1864 година, когато игумен станал хаджи Евтимий Симеонов от Сопот, близък съратник на Васил Левски. Тук все още се пази скривалището на Апостола намиращо се в тунела "Просечник". В близост до манастира в с. Голям извор е създаден и първият революционен комитет. През 1893г. в Гложенския манастир бил заточен Митрополит Климент ( Васил Друмев ), който прекарал там 15 месеца. Тежко се отразили на Гложенската обител двете заметресения от 1904г. и 1913 г., когато била и разрушена първоначалната манастирска църква. Днес Гложенският манастир е действащ и се състои от църква и двуетажни жилищни сгради, които образуват затворен отвсякъде двор, което придава на манастира вид на замък. Сегашната манастирска църква е построена през 1931г. на мястото на разрушената при земетресение от 1913 г. стара черква и представлява сравнително тясна и висока постройка. Старата църква е датирала от 14в. и е била богато украсен със стенописи Монашеските жилища са издигнати през 1858г. От времето на изграждане на Гложенската обител, днес е останал само тунела "Просечник", изсечен в скалата, през който единствено може да се достигне до терасата. Оттогава са и останките на една малка четвъртита сграда с неправилни очертания, определяна като кула. Преди разрушаването и от земетръсите през 1913 г. тя е била частично запазена.
В Гложенския манастир е изложено копие на старинната икона "Св. Георги Победоносец", донесена от Георги Глож при заселването му в местността през 13в. Към писмените паметници, произлизащи от манастира, се числят едно киевско-печорско евангелие от 1716г. и редица месецослови, пролози, жития на светии, кондики и други, между които и два бронзови печата с определението на манастира като киевски. В Гложенския манастир се намира и музеят на Васил Друмев (Митрополит Климент), който е бил заточен там от княз Фердинанд през 1893 г. и прекарал 15 месеца в килията, в която се помещава музея.
Информация за местата които обикалям вземам от различни източници, но предимно събирам от сайтове и в повечето случай не е един, а няколко затова благодаря на всички които публикуват в мрежата, нали там всичко е безплатно и места като това трябва да се популяризират. Предполагам, че хората писали в нета са доволни когато труда им се разпостранява. Всички снимки са мой авторски. Разрешавам на всички които решат да публикуват мой снимки и текст с не комерсиална цел, да ги използват, това може само да ме радва.
20.10.2006 17:37
20.10.2006 17:37
22.10.2006 17:14
Иначе страхотно място .. и природата там е невероятна :)
20.11.2006 14:12
31.03.2008 19:11
05.06.2008 21:10
"Пази, Боже, сляпо да прогледа!" Качих се на един от любимите ми манастири в България, Гложенския манастир и слизайки от колата попаднах на: под плажно чадърче, с цигара в ръка и обеца на носа се беше сгушила професионалистка от най древния занаят. Втрещих се къде се намирам! Огледах се, ослушах се и си зададох въпрос дали съм на манастир или в публичен дом! Съзрях жрица на любовта, която ме беше обслужвала! Запитах се: "Боже, Господи и на тези ли свети места, какъвто е Гложенският манастир, предлагат и тази услуга?!" Реших леко да се доближа и чух как под предлог за една цигара се уговаряха нещата за пълна програма. Тактично се измъкнах и отидох да запаля свещ. Излизайки видях същата персона как закачливо се държи с игумена на манастира Панкратий. Много грозно ми се стори също да видя простряни женски дрехи и бельо в манастирсния двор!
По принцип имахме желание да преспим на манастира, но ни беше отказано. Игуменът сприхаво ни обесни, че нощуването става само със заявка. Следователно си зададохме въпроса дали е само тази жрица на любовта, та графикът е толкова натоварен. Тръгнахме си с наведени глави. Уви! Един от най-хубавите манастири е осквернен!
Моля ви посете го и сами се убедете! Молбата ми бе отправена неколкократно и към други медии, но нищо не беше направено. Всички познаваме добре бългърската корупция!
05.06.2008 21:11
Predstavete si kak se pochuvstvah az! Igumenka li shte stava tia tam- ia popitah az. Manastirat smesen li e veche?! Kam kogo da se obarna? Vazmojno li e spored carkovnite kanoni jena da prebivava v majki manastir? Molia vi, pomognete mi!
05.06.2008 23:25
17.06.2008 17:08
30.06.2008 13:05
31.07.2008 11:08
"НА БЪЛГАРИЯ С ЛЮБОВ - ЦЪРКВИ И МАНАСТИРИ"
http://yuliya2006.blog.bg/poezia/2010/01/01/proekt-quot-na-bylgariia-s-liubov-cyrkvi-i-manastiri-quot.464769
С ОБИЧ ДЖУЛИЯ БЕЛ