Прочетен: 7072 Коментари: 1 Гласове:
Последна промяна: 06.06.2011 14:48
Огромния античен военен лагер Нове, разположен върху площ от 250 дка на 4 км от Свищов. Лагерът е бил основан през 45 г. сл.Хр. по заповед на римския император Клавдий и както голяма част от обиталищата на наша територия е разположен върху по-ранно тракийско селище. А първите заселници на това място са от времето на неолита - 3000-2600 г. пр.Хр.
Траките в този регион около 30 г. сл. Хр. са покорени от Марк Лициний Крас. През 69 г. тук се установява I Италийски легион, изпратен по времето на император Траян да защитава границите на римската империята срещу варварите (даките) отвъд Дунава.
Именно около лагера на този легион се развива мощен град, тъй като е бил разположен на важен кръстопът, през който се е минавало от отвъддунавските земи към Филипополис и Константинопол, както и към Черно море.
Лагерът е бил огромен, с дебели крепостни стени, по които отначало е имало дървени кули, заменени след това с каменни бойници.
Изцяло е разкопан и проучен центърът на военния град с главната сграда, офицерските жилища, легионните терми (бани) и болницата, специално построена от император Траян за войните с даките, която е била една от най-големите в римската империя.
При разкопките в щаба на легиона сред руините са намерени надписи, монетно съкровище от началото на V в., постаменти и части от бронзови статуи, както и скулптурен портрет на император Каракала (186-217 г).
Болницата наистина е била впечатляваща, имала е вътрешен двор с колонада и светилище на боговете Асклепий и Хигия. Големи болнични помещения са се редували с коридори за санитарни нужди. Банята е била разположена от запад, открити са пещи, от които в казани се е затопляла водата и е подаван горещ въздух за подовото и стенното отопление.
Това е най-добре запазеният и проучен военен лагер в северозападните провинции на Римската империя. След приемането на християнството (в Римската империя това става през 313 г. при император Константин) късноантичният град тук е имал своя епископия с обширна резиденция на епископа с жилищни помещения, разкрита е и огромна базилика от V в. - втора по големина след Пловдивската.
Мраморният амвон е бил изграден по поръчка и със средствата на императорския двор в Константинопол, което потвърждава важното значение, което е имал град Нове в този исторически период. Още един обект предизвиква интереса на археолозите.
Това е огромната римска вила, строена през II в., която е разкрита извън западните крепостни стени. Може би това е била резиденцията на командира на легиона. Вилата е била украсена с богати стенописи, има вътрешен двор с басейн.
Вероятно тук е отсядал управителят на римската провинция Долна Мизия. Върху градежа е разкрита базилика, край която има некропол с над 100 гроба.
През 2006 г. непосредствено до разкопките беше открит музея "Нове".