Постинг
26.04.2011 08:46 -
Два дена в Сакар
Автор: ivoso
Категория: Туризъм
Прочетен: 25681 Коментари: 26 Гласове:
Последна промяна: 23.03.2013 11:23

Прочетен: 25681 Коментари: 26 Гласове:
109
Последна промяна: 23.03.2013 11:23


Сакар колкото и да е малка все пак има какво да се види и два дена едва ли ще стигнат, но може да се пробва.
Ще стартираме обиколката от Хасково и поемаме посока Узунджово. В Узунджово можем да разгледаме църквата „Успение Богородично”, намира се веднага като влезем в селото в ляво.
Построена е около 1500 година. По време на робството е разрушена от турците и през 1593 година на нейно място е построена джамия. И до днес е запазена част от оградата на изградения тогава Керван сарай. През 1906 година посолството на Турция връща имота на българската държава и започва прустройството му в православен храм. Иконостасът с височина при кръста 9 метра и ширина почти 14 метра е най-големият, изработен в ателието на Уста Дарин Божков от Трявна.
Следващата ни цел е с. Александрово където можем да разгледаме тракийската гробница от ІV в.пр.н.е. Принадлежала е на тракийски цар или знатен аристократ. Предметите, свързани с погребалната церимония и тракийските религиозни вярвания за отвъдния живот на високостатусната личност, са ограбени, но гробницата впечатлява с уникалните си стенописи.
Преминаваме през Симеоновград и тръгваме посока с. Свирково, целта ни е с. Овчарово. Преди селото в завиваме на дясно, веднага в ляво се намира единственият в България менхир. Менхир - (Археологичният термин “менхир” иде от бретонски език и означава “висок камък”. – бeл. авт.). Оказва се, че този менхир изглежда е единственият в Източна Европа. И изглежда до днес никой в България не подозира за това! Иначе в Европа менхири има в Чехия и на запад от нея (на територията на Франция само са към 3000!) и освен това далече на изток, чак по арменските планини. Не крия, че ми стана приятно – у нас има доста рядък археологичен паметник. Висок е към 1.80м. От сивокафяв гнайс – скална порода, която изобилства наоколо. От нея са съградени повечето български мегалити. Тя е композитна, външно напомня гранита, но има много по-малка твърдост, рони се, цепи се. Затова хората са можели да я обработват грубо с онези примитивни оръдия на труд.
След това продължаваме посока Браница, Черепово като следващата цел е между с. Българска поляна и с. Хлябово в дясно от пътя има табели и паркинг посещаваме тракийски долмен.
Долмен - Конструктивно най-сложният мегалит е т.н. долмен (от бретонски език: дол = маса, плот, плоча, мен = камък). Те са каменни гробници. В най-простия случай долменът е комбинация от 3 каменни плочи, сглобени П-образно като маса или къща, т.е. две забити вертикално в земята, а третата ги покрива, похлупва отгоре. Има и доста по-сложни варианти – с по няколко камери, с преддверие и т.н.При строежа долмените са били затрупвани с могили от камъни и пръст. За да не се разпръсква материалът встрани, по края на могилата са изграждали кръгъл нисък опорен зид, наречен крепида.
След това продължаваме за Тополовград пътя за с. Орешник, след с. Мрамор в дясно отиваме на Устремският /Вакъвски/ манастир.
Предполага се, че манастирът „Света Троица” бил основан през Втората българска държава, а в началото на XV в. името му се среща в османски документи. Поверието гласи, че един човек на име Петър дошъл при пещерата (после наречена “Вехтата” църква и Каракольовата дупка) с две икони: “Св. Троица” и “Св. апостоли Петър и Павел”, оставил иконите вътре, заживял около нея и пасял козите си. По-късно след съновидение той продал стадото си и с помощта на жителите от близките села, построил през 1725 г. параклиса “Св. апостоли Петър и Павел”, на чието място е издигната сегашната манастирска църква. Вероятно в началото на кърджалийските размирици параклисът и манастирът пострадали сериозно. Към края на XVIII в и началото на XIX в. тия места попаднали под временната закрила на Индже войвода, който се погрижил и за манастира. През 1836 г. монасите от позамогналия се манастир решили да постоят по-голяма църква. Изкусни майстори вградили в новата църква, наречена “Св. Троица”, параклиса “Св. апостоли Петър и Павел”. Новият иконостас на църквата бил изработен по образец на стария иконостас. Иконите са зографисани от неизвестни художници през първата половина на миналия век. До 1909 г. манастирът е бил мъжки. В средата на август 1909 г. в него се настаняват около 50 монахини от с. Студена, Елховско. Игуменката Евпраксия странствувала почти из цяла България и Русия и донесла много парични помощи, с които изплатила огромните манастирски дългове.
Веднага след с. Устрем в ляво потегляме за с. Радовец и с. Маточина. Преди с. Маточина има гранична полиция която проверява личните карти. Веднага след полицаите в дясно /има табели/ може да се посети скалната църква, но наистина забележителното е над селото крепоста Вукелон.
Средновековната стражева крепост Вукелон - Тя е построена в началото на XIV в. като своеобразна преграда, бранеща подхода към Одрин. Това е една от най-добре запазените военни постройки от времето на Втората българска държава. Тя принадлежи към т.н. вътрешни кули или донжони - самостоятелно укрепени сгради вътре в очертанията на големите крепости. Служили са за наблюдение и последна защита по време на война, а в мирно време са използвани за жилища на феодала и неговото семейство. Кулата при с. Маточина се състои от средна част с четириъгълен план и два издатъка, от които източният е полуцилиндричен. Средната част е на два или три етажа, а полуцилиндричното тяло - на три етажа, като последният е служил най-вероятно за параклис. Връзката между етажите се е осъществявала чрез дървени и каменни стълби, споени с бял хоросан. Според строителните особености кулата-крепост най-вероятно е била построена върху развалините на по-стара. Това вероятно е била крепостта Букелон, известна от прочутата битка през 378 г. между римляни и готи, завършила с катастрофално поражение за римляните. Буквата “М”, която се разчита в тухления монограм, изписан встрани от арката над входа, предполага, че крепостта е била издигната от българския цар Михаил Шишман (1323-1330 г.). Според едно съобщение от 1664 г. крепостта при с. Маточина е била изоставена напълно.
След Маточина продължаваме по посока с. Михалич има отклонение в дясно. Преди селото в ляво по черен път се стига до много красива скална църква.
Скалната църква (X в.) при село Михалич е единствената в България с уникална трихонкална форма. Цялата е изрязана /издълбана/ във варовикова скала. В план тя представлява същинска засводена трихонкална църква, сякаш е градена от обикновен строителен материал. Вътрешното й пространство се възприема като кръстовидно-куполно. Конхите са с почти еднакви размери: двете странични са дълбоки по 4 метра и широки 3,60 метра, а източната е 4x4 м. Дясната страна на последната е разширена поради окъртване на скалата, заради което не може да се каже дали е станало още при оформянето на църквата. Това окъртване сега е запълнено със стеничка, изградена от ломени камъни. В дъното на източната конха /апсида/ е направен олтар - стена от плочести камъни, висока 0,80 м, широка в средата 0,85 м. Стремежът на строителите скалната църква да наподобява градена стига дотам, че в средата й е издълбан централен купол с диаметър 5,5 м и височина от пода 6 м. Църквата има и други архитектурни елементи, характерни за градените постройки. Вместо тромпи или пандантиви, които биха окръглили четвъртитото пространство между конхите, над които стои куполът, тук от двете страни на източната конха на 2,60 м от пода има капители на колони /или пластири/. Те са изградени около 30 см поставени в ъгъла, изрязан между източната и страничните конхи. Този ъгъл е образуван от двете стени, широки по 90 см. Така е постигната илюзия, че куполът е носен от клони. В ъгъла между източната и лявата конха е издълбан кръст с разширени навътре рамене, висок 0,30 см. Други изображения или стенописи по стените няма. Подът е направен върху скалата, върху която има натрупан тънък слой /до 0,10 м/ пръст. Отвън около църквата, по повърхността има незначителни фрагменти от ранносредновековна керамика, а в близката околност - следи от стари селища от различни епохи. Скалната църква при Михалич се отличава от всички скални църкви у нас по своята сложна, трихонкална форма, която на балканския полуостров е застъпена само в градените сгради, познати още в античната епоха и при църквите в ранновизантийското строителство.По стените й тече вода, за която се вярва, че помага при различни видове болести. Местните разказват, че от години наред църкава има две змии-пазителки. Ако някой тръгне да влиза в църквата с лошо намерение — да краде пари или да търси злато — тогава двете змии се появяват нa входа на църквата.
http://www.vbox7.com/play:185f19fb - клип
След това поемаме към Свиленград като поне два пъти пресичаме бившите гранични заграждения /кльон/, пътя минава на по-малко от километър от границата. Май не ни остана много време ще е добре да пренощуваме в Свиленград, има доста уютни частни хотелчета.
Очаквайте част втора.
По темата разгледайте по-подробно и с повече снимки:
http://ivoso.blog.bg/turizam/2006/04/04/menhir.2087 - Менхира край с. Овчарово
http://ivoso.blog.bg/turizam/2006/04/03/dolmen.2049 - Долмена край с. Хлябово
http://ivoso.blog.bg/turizam/2006/03/14/matochinskata-krepost.1303 - Крепостта край Маточина
http://ivoso.blog.bg/turizam/2008/08/07/skalna-cyrkva-krai-s-mihalich.220386 - скалната църква край с. Михалич.
http://ivoso.blog.bg/turizam/2010/11/17/ustremski-manastir.636110 - Устремски манастир
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
Вълнообразно
ПЪТЕПИС през ПИРИН и РИЛА със група план...
Северозападна България - пътепис, І част
Два дена в Източните Родопи
Северозападна България - пътепис, І част
Два дена в Източните Родопи
МНОГО ИНТЕРЕСНО !БЛАГОДАРЯ, ЗА ПРЕКРАСНАТА РАЗХОДКА!
СЛЪНЧЕВА И УСПЕШНА НОВА СЕДМИЦА!
цитирайСЛЪНЧЕВА И УСПЕШНА НОВА СЕДМИЦА!
Добро и светло утро, за теб!
цитирайМенхирът - учехме го по география, но колко хора ще си спомнят - бях го забравила - прилича на онези от Великденския остров:))))
цитирай:)
цитирайПрекрасен пост ! Благодарности !
цитирай
6.
анонимен -
Чудесна виртуална разходка!
26.04.2011 12:56
26.04.2011 12:56
Благородно ти завиждам за възможността да се докоснеш до тези
приказно-вълшебни местенца,заредени с толкова българщина-толкова
увлекателно и интересно разказваш-с нетърпение ще очаквам и втората
част-спорна светла седмица от мен!
цитирайприказно-вълшебни местенца,заредени с толкова българщина-толкова
увлекателно и интересно разказваш-с нетърпение ще очаквам и втората
част-спорна светла седмица от мен!
Благодаря !
цитирайХареса ми Иконостасът в църквата "Успение Богородично".
Благодаря за хубавата разходка и подробните обяснения!:))
цитирайБлагодаря за хубавата разходка и подробните обяснения!:))
Хубава разходка си направил, Ivoso!
Снимките ти са повече от чудесни!
С удоволствие разглеждам при теб! Не съм ходила по тези места и ми беше изключително приятно да прочета и да се разходя с теб!
Поздрави и от мен!
цитирайСнимките ти са повече от чудесни!
С удоволствие разглеждам при теб! Не съм ходила по тези места и ми беше изключително приятно да прочета и да се разходя с теб!
Поздрави и от мен!
Тук не бях стъпвал, но с твоя помощ, бях по тези места, Благодаря.
цитирай
11.
silencemurmur -
Сакар?
26.04.2011 18:43
26.04.2011 18:43
Никога не съм чувала за такова селище.
Тази част не ми е позната, още повече,
че съм привърженичка на обществените превозни средства.
Нооооооооооооо е много приято да се влиза в твоя блог.
Още многобройни пътешествия из България.
поздрав
цитирайТази част не ми е позната, още повече,
че съм привърженичка на обществените превозни средства.
Нооооооооооооо е много приято да се влиза в твоя блог.
Още многобройни пътешествия из България.
поздрав
Снимките са много хубави, а и много ценни! Посетил си интересни места!
Поздрави!
цитирайПоздрави!
НЕВЕРОЯТЕН!
ИСКАМ РАЗРЕШЕНИЕ ДА КАЧА ПОСТИНГА КЪМ ПРОЕКТА
НА БЪЛГАРИЯ С ЛЮБОВ - ЦЪРКВИ И МАНАСТИРИ"
http://yuliya2006.blog.bg/poezia/2010/01/01/proekt-quot-na-bylgariia-s-liubov-cyrkvi-i-manastiri-quot.464769
С ОБИЧ ДЖУЛИЯ БЕЛ
цитирайИСКАМ РАЗРЕШЕНИЕ ДА КАЧА ПОСТИНГА КЪМ ПРОЕКТА
НА БЪЛГАРИЯ С ЛЮБОВ - ЦЪРКВИ И МАНАСТИРИ"
http://yuliya2006.blog.bg/poezia/2010/01/01/proekt-quot-na-bylgariia-s-liubov-cyrkvi-i-manastiri-quot.464769
С ОБИЧ ДЖУЛИЯ БЕЛ
14.
анонимен -
Поздравления
26.04.2011 21:37
26.04.2011 21:37
и благодарности за толкова ценната и емоционална разходка!
цитирайи аз се поразходих с групата по-горе и сега уморена, поседнах да посъзерцавам пак тези интересни места.
цитирайВъзхищавам ти се на това, което правиш толкова педантично и с толкова любов - да показваш България, която, ние си мислим, че познаваме :) А не се мърдаме от тук до таме... за да видим или преживеем лично...
За разлика от Разк, мен ме върна в часовете ми по изкуствознание и история на българската култура (в университета, разбира се). Припомних си отдавна забравени термини, защото ... по разбираеми причини, не работя с тях :)
Поздрави и ... дерзай! Продължаваме да имаме нужда от добри и начетени водачи (гидове) ... в собствената си страна :)
цитирайЗа разлика от Разк, мен ме върна в часовете ми по изкуствознание и история на българската култура (в университета, разбира се). Припомних си отдавна забравени термини, защото ... по разбираеми причини, не работя с тях :)
Поздрави и ... дерзай! Продължаваме да имаме нужда от добри и начетени водачи (гидове) ... в собствената си страна :)
17.
magity -
Благодаря за разходката ....
27.04.2011 20:59
27.04.2011 20:59
..много е красиво ...
цитирайКрасиво.Дано един ден и аз посетя тези места.
цитирайПочуствах свежия въздух и красотата на България.В момента съм в чужбина и точно това много ми липсваше.Благодаря от сърце!
цитирайЦърквата в Узунждово е уникална. Аз съм минал след теб! :)))
цитирайА снимката на "гробницата" в Александрово си я направил много добре!
цитирай
22.
анонимен -
dSiMwTquwiKWB
26.06.2011 06:13
26.06.2011 06:13
Dude, right on there borehtr.
цитирай
23.
анонимен -
fkadUHrrXbnGbzIkI
26.06.2011 17:48
26.06.2011 17:48
Zc7Nr8 <a href="http://suzvndadlppo.com/">suzvndadlppo</a>
цитирай
24.
анонимен -
JoaajVzOBryZduAHbHX
27.06.2011 11:24
27.06.2011 11:24
nn1Njf , [url=http://cwijbgrdxkyx.com/]cwijbgrdxkyx[/url], [link=http://qveitrssbwqa.com/]qveitrssbwqa[/link], http://sooyodciimvq.com/
цитирай
25.
анонимен -
rLwfBMWgLW
28.06.2011 19:18
28.06.2011 19:18
bOQinM <a href="http://pndsqllctfpe.com/">pndsqllctfpe</a>
цитирай
26.
анонимен -
xZidHiUrk
29.06.2011 12:19
29.06.2011 12:19
ZwEdkU , [url=http://yxokybpqfgmo.com/]yxokybpqfgmo[/url], [link=http://pwlrzfapcedu.com/]pwlrzfapcedu[/link], http://nnbstetynycg.com/
цитирайВашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.