Прочетен: 25933 Коментари: 20 Гласове:
Последна промяна: 03.09.2011 21:32
Около Ивайловград има толкова много забележителности, че едва ли ще могат да се обиколят за един ден. Сутринта най-добре е да посетим Римска вила Армира която се намира край кв. Лъжа посока с.Свирачи. Има табела в дясно от пътя.
На място е останало малко за гледане, но в музея /информационият център/ в града има макет на вилата и останали пищни мраморни фкески, а мозайките са вдигнати и са в София.
Край кв. Лъжа се намира и Ивайловградски /Лъжански/ манастир “Преображение Господне”, но той е затворен отварят го единствено на храмовият празник 6 август. В съседното село Свирачи има разкрита тракийска могила от І в. като тази в Старосел, но без самият храм открити са само скелет на кон и каляска.
След с. Свирачи има няколко села с уникални църкви като тази в с. Долно Луково
“Св.Св. Константин и Елена” /старата/ е построена през 1806 г. за 7 дни тогава в гората край селото, с уникално разположение на молитвените зали и уникални стенописи на местен майстор,
почти винаги жената която отваря църквата е на разположение в съседната къща и ще ви разкаже доста интересни неща от историята на района. Край същото село е открита и тракийска гробница, но е ограбена и в момента е бетонирана. Връщаме се по пътя за Крумовград първото отклонение е за с. Покрован, местните жители тук се наричат българи-унити или католици от източно православен обед.
Църквата е “Света Богородица” построена през 1924 г. на мястото на старата църква “Свети Василий Велики” изгорена от турците на 10 октомври 1913 г. На входа и стои тази плоча.
Продължаваме по пътя за Крумовград и следващото отклонение в ляво е за с. Плевун през с. Кобилино. Между двете села в ляво има мек път на който има табела за Крепостта Лютица следващата ни цел, може да се мине и от кв. Лъжа, но е по далече и се пресича река без мост. Поемаме по него, ако времето е сухо спокойно се придвижваме с автомобила. След около 3-4 км. пътя се отклонява нагоре в ляво има табела, ако не сте с джипове е добре тука да се оставят колите и да се продължи пеша пътя е около 30 мин. спокоен ход. По пътя се влиза през входа на крепостта.
Самата крепостна стена е добре запазена, не е разрушена от турците, защото при настъплението им крепостта се предава.
Запазени са почти в първотачалният си вид бойните кули високи 9-10 м. От югозападната ъглова кула се открива невероятна гледка за съжаление постих крепостта през есента и беше доста мрачно.
В самата крепост вътре са правени разкопки и има разкрити кладенец, остонки от сгради и църква.
Крепостта Лютица или още наричана Мраморният град, защото стените са зидани от бял мрамор е най-добре запазената “изоставена” крепост която съм посещавал. Най-големи щети на крепостта са нанесени от българските артилеристи след 1944 г. наблизо е имало гранично зенитно поделение и сержантите са командвали “..огън по белите камъни...” добре, че мерника на новобранците не е бил добър. Разглеждането на крепоста ще ви отнеме около час пътя надолу около 15 мин. Връщатаме се на асфалтовият път точно срещу мекият път има разкрит тракийски долмен може да се разглед
Непременно трябва да се посети с. Плевун на центъра има мемориал на Капитан Петко Войвода
На мемориала е написано “От оградата на този храм “Свети Великомъченик Пантелеймон” в деня на Свети Константин и Елена през 1878 г. Капитан Петко войвода от с. Доган-Хисар Деде-Агачко, с двама свои въоръжени четници и четерима руски казаци, спасиха жителите на с. Плевун при обсадата му от многоброен турски паши-бозук из ордите на англичанина Сенклер и отведе спасените жители в освободената част от Ортакьойско /Ивайловградско/”. Ако си спомняте филма когато се бяха барикадирали в църквата и каза на хората си “...който пие първи е главния...” и после го застреля, а другите се разбягаха. Като излезем на пътя за Крумовград в дясно се вижда паметника на загиналите във войните за национално Обединение от района.
След около 10-тина километра стигаме Илиева нива
има параклис и паметник двете места с пантеона в Маджарово са свързани, с кланетата през 1913 г. на тракийските българи, просто не ми се пише за това, тук всяка година на 1 юни /деня на детето/ има поклонение. Има хубава чешма пием по една вода слагаме по едно цвете на паметника и продължаваме. След с. Белополци в дясно /много често тук има гранична полиция/ има път тясен е, но е хубав и много спокоен, минава покрай две изоставени села. След около 12-13 км. се излиза над р. Арда
скалите наоколо са обсипани със скални ниши.
Долу край реката се вижда нов хотелски комплекс с басейни и барбекю. Река Арда се преминава по широк мост и се пътува към с. Силен и после към Хасково.
Едва ли за всичко това ще стигнат два дена, но с две нощувки в Ивайловград може и да стане.
Мога да ви пожеля приятно изкарване в Източните Родопи и да завиждам на хората решили да ги посетят за първи път тръпката е невероятна.
Очаквайте да ви заведа на места в Източните Родопи които не са описани дори в книгите. До скоро.
Прегледайте също:
Язовир Ивайловград - http://ivoso.blog.bg/turizam/2007/06/22/iazovir-ivailovgrad.83274
Римска вила Армира - http://ivoso.blog.bg/turizam/2006/03/24/rimskata-vila-armira.1687
Крепостта Лютица - http://ivoso.blog.bg/turizam/2006/03/14/krepostta-liutica.1301
Долмен - http://ivoso.blog.bg/turizam/2008/03/12/dolmen.172322
село Плевун Хасковско - http://ivoso.blog.bg/turizam/2006/06/06/s-plevun-haskovsko.4791
Мемориал Илиева нива - http://ivoso.blog.bg/turizam/2006/04/06/trakiiski-memorial-ilieva-niva.2223
Много полезна информация за мен.Никога не съм ходила.Поздрави за прекрасните снимки!:)
20.09.2010 11:18
При теб е винаги интересно.
20.09.2010 15:08
Поздрави
Валя
20.09.2010 15:40
20.09.2010 16:00
20.09.2010 17:17
20.09.2010 20:08
НА БЪЛГАРИЯ С ЛЮБОВ - РОДОПИТЕ
С ОБИЧ ДЖУЛИЯ БЕЛi
20.09.2010 21:57
20.09.2010 23:35
Само искам да уточня нещо (няма нищо лошо в това да не знаеш всичко):
1. кв. Лъджа, а не Лъжа - идва от думата лъджане, което означава минерален извор. Квартал със същото име има и Велинград
2. Римската вила Армира (както я наричат всички) всъщност е била собственост на богат тракиец.
3. Населението в Покрован се наричат Униати, а не Унити - това са източноправославни католици или католици от източен обред. Едни от малкото запазени в България и по света. Спазват повечето от православните празници, но са подчинени на католическата църква и Папата.
Успех и заповядай пак!!!
С поздрав!И благодарност!
27.09.2010 00:20
Чакаме следващата разходка.