
Прочетен: 13022 Коментари: 9 Гласове:
Последна промяна: 25.08.2011 16:35
Струпецкият манастир е основан през Второто българско царство, като е бил известен и с името Тържишки, тъй като някога в околността му е имало пазар /тържище/. В един манастирски тефтер се споменава, че по време на османското нашествие обителта е разрушена. Никакви сведения няма за функционирането на манастира от разрушаването му чак дo началото на 19 в.
Най-старата сграда, съхранена днес в манастира, е съборната му църква, построена през 16 в. През 1824 г. започва възстановяването на Струпецкият манастир по инициатива на Димитраки Хаджи Тошев, който оглавявал борбата за църковна независимост във Врачанския край. След насилствената смърт на ктитора манастирът за кратко запустял. Между 1851 и 1857 г. били построени жилищните сгради в
Струпецкият манастир от майстор Витьо от с. Брусен със съдействието на черепишкия монах Йосиф. Тогава била осветена голямата триетажна жилищна сграда с параклиса "Св. пророк Илия" на втория й етаж. При пожар през 1972 г. тя частично е унищожена, но скоро след това е възстановена. През 1862 г. в манастира е построена голяма красива каменна чешма с четири чучура.
В Струпецкия манастир е живял и работил книжовника Дамаскин Хилендарец, а по време на създаването на революционната организация, тук са пребивавали Васил Левски и Никола Обретенов /син на баба Тонка/. Те организирали революционен комитет в село Струпец, в който е взел участие и тогавашният игумен на манастира йеромонах Панталеймон. Струпецкият манастир е горял 3 пъти, като през 1972 година са изгорели 2/3 от него.
Днес Струпецкият манастир е постоянно действащ и представлява комплекс от внушителна триетажна жилищна сграда, две църкви, красивата чешма и стопански постройки. През 1851 г. по времето на игумена Паисий със съдействието на черепишкия монах Йосиф започнало изграждането на нов жилищен кор¬пус. Строежа бил поверен на майстор Витьо от с.Брусен и е завършен е през 1857 г. Новопостроената сграда била голяма триетажна постройка, дълга около 55 м. В приземието й се намират хранителния блок и други стопански помещения, а в следващите два етажа -18 монашески килии, гостни стаи, игуменарница и параклис посветен на "Св. пророк Илия".
Дърводелската и резбарската обработка на колоните, парапетите и дограмата е изпълнена артистично, а детайлът е фин и чист. При пожар през 1972 г., сградата е частично унищожена, но скоро след това е възстановена. Най-старата сграда, съхранена в Струпецкия манастир е старата църква "Св. Николай Чудотворец" построена през 16в. Тя еднокорабна, едноапсидна сграда с полуцилиндричен свод и двускатен покрив. През 1824г. врачанинът Димитраки Хаджи Тошев наел работници да поправят и препокрият порутения покрив на църквата. През 1850г. към църквата е бил пристроен притвор, разрушен през 1920г., а през 1927г. южната й стена е била укрепена отвън с три каменни контрафорса.
Стенописите в храма датират от 16-17в. и в тях са запазени пълноценно художествените принципи на Второто българско царство – изисканият рисунък, динамиката в позите и жестовете на фигурите и драматичната изразителност на ликовете. В източната част на свода е разположен Христос в кръгово сияние от композиция¬та "Възнесение Христово". В центъра на свода доминира изображението на "Христос Вседържител" и на "Христос по-стар от дните", а в западния край - сцената "Преображение". В апсидата е поместена традиционната полуфигура на Св. Богородица "Ширшая небес", а под нея "Поклонение на жертвата". На триумфалната арка от двете страни на апсидата е "Благовещение", изпод него сцените "Жертва Авраамова" и "Во гробу плотски". Върху северната и южната стени са изобразени многофигурни композиции на "Празниците", а под тях "Страданията Христови". На западната стена над входа е традиционното "Успение Богородично", долу вляво и вдясно са фигурите на "Св. Архангел Михаил", като пазител на дверите на храма и "Св.св.Константин и Елена". На северната и южната стени в първия регистър преобладават правите фигури на светци-воини.
Интерес в Струпецкият манастир представлява построената през 1862 г. красива каменна чешма с четири чучура. Тя е украсена с 12 каменни релефа на змия, преследваща птица, гущер, ламя, бухал, сокол и дива котка. Още древните славяни са считали, че гущерите и змиите са охранявали изворите. През 1991 г. в Струпецкият манастир се сдобива и с втора църква посветена на Св. пророк Илия.
Информация за местата които обикалям вземам от различни източници, но предимно събирам от сайтове и в повечето случай не е един, а няколко затова благодаря на всички които публикуват в мрежата, нали там всичко е безплатно и места като това трябва да се популяризират. Предполагам, че хората писали в нета са доволни когато труда им се разпостранява. Всички снимки са мой авторски. Разрешавам на всички които решат да публикуват мой снимки и текст с не комерсиална цел, да ги използват, това може само да ме радва.
Исмаил Хакъ паша – спасителят на Ямбол
Най-трудната любов
08.02.2007 17:32
Ако имате нужда от почивка това е място много достъпно и доста ефтино. Няма средновековни норми и забрани.Подходящо е и за големи групи.Има дори конферентна зала. Заслужава си да се отбиеш..
13.06.2007 17:55
17.02.2008 16:22
http://news.webshots.com/album/550846007wKCAVj
15.05.2008 17:45
Посетете го и ще се убедите в думите ми.
07.09.2008 00:29
07.09.2008 11:05
27.08.2009 14:41
07.09.2009 19:38