
Прочетен: 25064 Коментари: 8 Гласове:
Последна промяна: 22.08.2011 18:53
Седемте Рилски езера - Те са разположени стъпаловидно в голям циркус по северния склон на връх Дамка, ограден от връх Сухия чал, Отовишки връх и Харамията в северозападната част на Рила. Официално приетата номерация на езерата ги проследява отгоре надолу: Сълзата, Окото, Бъбрека, Близнака, Трилистника, Рибното и Долното.
Водите на езерата се оттичат едно в друго и дават началото на р. Джерман. Един от 100-те национални туристически обекта на България -http://ivoso100.blog.bg/ - под № 29
При тихо и слънчево време Седемте рилски езера са спокойни и бистри, а при буря – тъмни, страшни и разпенени. През зимата те замръзват и се покриват с дебел сняг.
1. Езеро Сълзата се намира на най-голяма надморска височина от всичките Седем Рилски езера. Разположено е на 2535 м. над морското равнище, има площ 7 декара и е най-плитко - дълбочината му достига едва 4.5 м. Нарича се още Горно езеро; името "Сълза" се дължи на кристалночистата вода на езерото. При такава надморска височина едва ли може да се очаква наличието на замърсявания - индустрията и изобщо човешката дейност все още не е успяла да достигне толкова високо в планината. Единствено някой несъзнателен турист може да изхвърли обвивка от вафла и така да предизвика замърсяване на околната среда. През почти девет месеца от годината водата на езерото е замръзнала. Изключително бедна е на минерали, тъй езерото като се захранва единствено по дъждовен и снеготопежен път. Езерото е изключително красиво и си заслужава.
При преход от вр. Мальовица към Седемте Рилски езера "Сълзата е първото езеро, което ще видите - при изкачване на хребета, който се спуска южно от Отовишки връх, се открива изведнъж една спираща дъха гледка към всички Седем Рилски езера. При ясно време цветът на езерата е наситено син; при облачно време са сивкави, а при дъжд и буря стават дори сивочерни. Южно от Сълзата се извисява т.нар. Езерен връх. Това е дин своеобразен наблюдателен пункт, от който се виждат всички Седем Рилски езера и Отовишки връх. Ако застанете на върха с гръб към Сълзата, вляво от вас се вижда "Окото", малко по-надолу също вляво - езеро "Бъбрека", а право надолу - езеро "Близнака". Вляво и зад вас се извисява Отовишки връх.
От връх Езерен направих разкошна панорамна снимка която за съжаление няма да може да се види в цялата си красота.
2. Окото е най-дълбокото циркусно езеро в България - дъбочината му достига 37.5 м. Площта му е 68 декара, а надморската му височина - 2440 м. Името на езерото се дължи на наситеносиния му цвят и характерната овална форма. Погледнато отгоре (от Отовишки връх, от въздуха или от сателитна снимка), езерото много наподобява очен ирис. При ясно време цветът му е особено наситен поради отражението на небето; при облачно време изглежда по-опалесцентно.
През 1963 година дълбочината на езеро "Окото" е измерена за първи път с помощта на въже и тежест. Тогава е отчетена дълбочина 37.5 м. През м. октомври 2005 година екип от двама водолази осществява експериментално спускане до дъното на езерото и измерва дълбочина от 37.7 м.
Спускането е първо по рода си за страната - до този момент никой не се е спускал до дъното на "Окото", двамата водолази са Румен Железаров и Владимир Веков.
3. Езеро Бъбрека има много характерна форма - изглежда точно като бъбрек. Разположено е на надморска височина 2282 м. и е дълбоко 28 м. Площта на езерото е 85 декара. Това е второто по големина и дълбочина езеро от групата на Седемте Рилски езера.
До известна степен Бъбрека има ключово местоположение, тъй като при южния бряг на езерото се отклонява пътека за х. Скакавица и още една за х. Рилски езера и х. Седемте езера. Последната преминава покрай езерото Близнака, езерото Трилистника, Рибното и Долното езеро. В същото време езеро Бъбрека е най-високата точка, до която можете да се изкачите с автомобил в района, като за такова изкачване е необходим високопроходим автомобил.
Бреговете на езерото са стръмни и скалисти, особено от западната и северозападната страна.
4. Близнакът е най-голямото от Седемте рилски езера. Има форма на пясъчен часовник. Намира се на 1940 м. северно от Вазов връх и на 2243 метра надморска височина. Площта на водосборния басейн е 2,10 кв.км., а на водната повърхност - 168,6 декара.
Водният обем на езерото е 590 хил.м3, а максималната дълбочина 27,5 метра. По дълбочина Близнакът е на трето място след Окото и Бъбрека. В миналото езерото е носило името Чифте гьол.
5. Трилистникът има неправилна форма. Намира се на 2216 м. надморска височина, има неправилна форма и ниски брегове.
Площта му е 26 декара , дълбоко е 6,5 м. Преди време езерото е носило името Средния гьол.
6. Рибното езеро е едно от Седемте рилски езера. То е разположено на 2184 м. надморска височина и е най-плитко.
Дълбочината му е едва 2,5 м., а площта – 36 декара. Край североизточния бряг на езерото е разположена
хижата „Седемте езера“. В езерото има доста риба, но риболова е забранен.
7. Долното езеро е разположено най-ниско от Седемте рилски езера. Разположено е на 2095 м. надморска височина, площта му е 59 декара, а дълбочината 11 м. Езерото има стръмен праг, а от север е затворено чрез моренен вал. То събира водата, която изтича от останалите езера. Долното езеро е началото на река Джерман.
Информация за местата които обикалям вземам от различни източници, но предимно събирам от сайтове и в повечето случай не е един, а няколко затова благодаря на всички които публикуват в мрежата, нали там всичко е безплатно и места като това трябва да се популяризират. Предполагам, че хората писали в нета са доволни когато труда им се разпостранява. Всички снимки са мой авторски. Разрешавам на всички които решат да публикуват мой снимки и текст с не комерсиална цел, да ги използват, това може само да ме радва.
16.09.2006 21:38
23.08.2007 21:21
27.08.2007 15:59
09.03.2008 17:33
21.02.2009 12:08
17.04.2009 20:32
04.08.2009 17:00