
Прочетен: 16872 Коментари: 6 Гласове:
Последна промяна: 14.06.2011 14:31
Град Трявна е формиран като селищен център на района още през 18 век. Най-ранните данни за съществуването на селище са от времето на тракийските племена, населявали част от Балканския полуостров. В края на 19 век гр. Трявна е безспорният културен и стопански център на района. Развитието на занаятите през периода на Българското възраждане в гр. Трявна води не само до стопански възход, но и до създаване на най-старата художествена школа в България - Тревненската. Оригиналните и уникални занаяти резбарство, иконопис, строителство формират характера и значимостта на Тревненската художествена школа, чиито произведения са разпространявани из цялата Османска империя, Румъния, Сърбия и Русия. След Освобождението на България през 1878 година общината започва индустриално производство на вълнен текстил, като първата фабрика е открита още през 1883 година.
До първата половина на 20 век се създават редица промишлени предприятия, в които основните производства са свързани с обработка на дървен материал, мебелно производство, текстил, преработка на плодове, метални изделия, производство на електроенергия.
Тревненското школо - построено през 1836-1839 г. е едно от първите светски училища в България. В продължение на осем години с малки прекъсвания тук е учителствал Петко Р. Славейков. В него е основана една от най-ранните книгохранителници (1847 г.) в България и местното читалище "Трудолюбие" (1871 г.). В реставрираната сграда на школото са експонирани няколко интересни колекции: "Просветно дело до освобождението" - с автентични документи и предмети.
"Времеизмерителни уреди от античността до началото на XX век" - колекция, събирана и реставрирана от Георги Везиров.
Един от 100-те национални туристически обекта на България - http://ivoso100.blog.bg/ - под № 21
Специален интерес представлява постоянната изложба-дарение на братята Димитър и Никола Казакови. В школото се уреждат и временни изложби.
Райковата къща - музеят е типичен представител на късновъзрожденската тревненска архитектура.
Строена през 1846 г. от Уста Димитър Сергюв голяма, двукатна, с лице към улицата, тя е символ на духа и самочувствието на тревненския възрожденец. Родна къща на първия професор по химия Пенчо Н. Райков. В нея е уредена етнографска експозиция.
Къща-музей “Ангел Кънчев” - строена е около 1805 г. Уредена е с битова част и документална експозиция, отразяваща живота и делото на революционера Ангел Кънчев, борбите на тревненци за освобождение от турско робство и участието им в Руско-турската освободителна война
Музей "Азиатско и Африканско изкуство" - Музеят на азиатското и африканско изкуство представя част от дарението на българския скулптор Златко Паунов, живеещ в Ню Йорк, САЩ.Предметите са 200 и са с произход от Тибет, Непал, Китай, Индия и някои африкански държави.
Всичките са оригинали, предимно с култово предназначение и са от различни времена ІІ– ХХ в.
В град Трявна е съхранен единственият възрожденски архитектурен ансамбъл – площад, носещ името Капитан Дядо Никола. На този площад освен останалите значителни обществени сгради – паметници, се намира и Часовниковата кула. Тя е построена през 1814 г., а механизмът й е от 1815 г. Според легендата, за да получат разрешение за строежа на кулата, тревненските жени е трябвало да се откажат от своите традиционни накити за глава – “сокай”. В архитектурно отношение отделните части на кулата са изградени в хармонични пропорции. Камбаната е релефно изписана от габровските майстори Кънчо и Генчо Радославови през 1815 год. По – късно, през 1971 год, към часовниковия механизъм е прикачен магнетофон, който в 22.00 часа след последния десети звън на камбаната, автоматично се включва и от кулата започва да се разнася мелодията на песента “Неразделни” от Пенчо Славейков.
С това тя става химн на града. Часовниковата кула се превръща в най – ценния архитектурен паметник на нашата история.
Църквата “Св. Архангел Михаил” в Трявна се намира на единствения съхранен архитектурен ансамбъл площад “Капитан Дядо Никола”. Тя е най-старата църква тук и паметник на културата с национално значение, датиращ още от Средновековието. Съществуват основания да се твърди, че е построена от цар Калоян (1196-1207). Тя е обновена през 1819 г след нейното опожаряване през 1798 г от кърджалиите. Чудесният дърворезбен иконостас е дело на тревненските майстори – Папа Витан, Симеон Коев, Дядо Дончо и др. Владишкият трон е един от образците на тревненското резбарско изкуство. Иконите са изписани от изкусни майстори иконописци – Папа Витан млади, Симеон Цонев, Захария Цанюв и др.
В църквата се съхранява и една реликва - "Царският кръст", предаван от поколение на поколение. Той е направен от чемширово дърво, върху което са резбовани 12 евангелски сюжета.
В Трявна и в Тревненско съществуват много места, където е съхранено неповторимото очарование на възрожденската епоха. Едно от тези места e църквата “Свети Георги”.Тя е построена между 1848-1852 под ръководството на майстор Димитър Сергюв. Разполага със забележителни икони изписани от Досю Коюв и Цоню Симеонов, които спират дъха на многобройните посетители. Влашките тронове на църквата,богато украсени с резба, за пореден път показват уменията на самоуките майстори на този район. Иконостасът е дело на изкусните ръце на Никола Драгошинов, Димитър Дойковчето и други майстори на длетото.
БЪЛГАРИЯ – ПРЕД ГРАЖДАНСКА ВОЙНА? - ИНТЕ...
Намали захарта за да отслабнеш. Диабет ...
22.05.2007 22:00
23.03.2009 13:29
22.07.2010 13:26
29.10.2010 22:52
31.05.2011 22:12