
Прочетен: 12447 Коментари: 7 Гласове:
Последна промяна: 28.07.2011 16:06
Археологическите сведения доказват, че по тези места човешки живот е имало още през медно-каменната епоха (халколит) - V-IV хилядолетие пр.н.е. Открити са неолитни селища от VII – VI хилядолетие преди новата ера. Проучени са селищни могили в Овчарово, Поляница, Подгорица, Търговище.
Идентифицирани са културите “Поляница” и “Овчарово”. За “Поляница” е установено наличието на градоустройствена концепция още от края на ранния неолит. Край с. Кралево е открито известното в цял свят “Кралевско съкровище” от III век пр.н.е., състоящо се от две части – конска амуниция, апликирана със злато и погребални дарове – накити. До с. Драгановец са открити останки от петкорабна базилика от византийския период, която е била изградена върху тракийско светилище. Крепостите и селищата край Търговище разкриват значимото място, което регионът е заемал в живота на Първото и Второ Българско царство.
Смята се, че в района на крепостта Крумово кале се е намирал античният град Мисионис. От 1573 г. в данъчния регистър на Османската империя за първи път се среща старото наименование на селището - Ески Джумая. От XVII в. то вече административен център и средище на най-известния панаир в европейската част на Империята. Тук си дават среща стоките и културата на Австрия, Германия, Англия, Русия, Близкия изток и Арабския свят. Допирът с европейската култура и жаждата за знание подготвят почвата за активна просветна дейност.
Още в ХVІІІ век тук е открито килийно училище, което през 1846 г. е преобразувано в светско. В него учителства големият възрожденец Петко Р. Славейков. По това време в града са изградени християнска църква и читалище. Панаирната и занаятчийската слава на Търговище се запазват и в епохата на Възраждането.
Развиват се множество занаяти - абаджийство, мутафчийство, гайтанджийство, обущарство и др. След Освобождението, съхранявайки добрите традиции от миналото, градът поема по пътя на европеизацията и напредъка. През 1934 г. Ески Джумая е преименуван в град Търговище, от 1959 г. той е административен център на окръга, по-късно – на областта.
Крумово кале - На повече от 150 дка се издигат древни руини. Крепостта е строена по времето на Юстиниан І в края на V век, като част от отбранителната система на Византия. Целта й е била да спира набезите на славяни, прабългари и готи. Преди образуването на българската държава крепостта е разрушена.В края на ІХ век върху руините възниква българско селище с ранносредновековни землянки. През ХІІ - ХІV век крепостната стена е преоформена и отново е част от отбранителна система, само че сега на столицата Търново.
Крепостта е една от трите пазили прохода Дервента.От двете страни на порталната врата има две U образни кули. Вътре са жилищните постройки и една класическа трикорабна базилика с помещение за кръщаване. От каменните стени е останало метър и половина - два височина, но и така са достатъчно внушителни, дебели са 1 метър.В крепостта има разкрит некропол от ХІV век.
Цялото поле отвъд стената е било селище. В калето живеела само феодалната върхушка.След последните проучвания на крепостта се налага мнението на археологът Ангел Конаклиев, специалист в Исторически музей, Търговище, че има голяма вероятност калето да е известния град Мисионис.
Подстъпа към крепост минава по стар римски път http://ivoso.blog.bg/turizam/2006/05/18/krumovo-kale-misionis.3924
Училище Св. Св. Седмочисленици (Славейковото училище) - Историческата експозиция и фондохранилището са разположени в сградата на училище "Св. Св. Седмочисленици". Сградата е паметник на културата от национално значение. Построена през 1863 година за светско училище, тя е уникална и рядко срещана по мащабите си за България от епохата на Възраждането. В нея е учителствал Петко Р. Славейков. Затова в историческото съзнание на търговищенци училището остава като “Славейковото училище”.Днес тук се съхранява фондът на Историческия музей, който наброява 30 000 музейни единици и научната библиотека.
Хаджи Ангеловата къща. Хаджи Ангеловата къща е архитектурен паметник от XIX в. с местно значение, в който е разположена етнографската експозиция на Исторически музей – Търговище. Построената през 1863 г. от тревненски майстори сграда е образец на симетрична възрожденска къща с дърворезбена украса, художествено изписани холкери и модерни за времето архитектурни детайли – алафранга, зидана печка.
Училище “Хаджи Руси” - Тук се помещава археологическата експозиция на Историческия музей. Хронологично обхваща времето от VII хил. пр. хр. до XIV в. Представени са неолитната, халколитната и бронзовата епохи, античността и средновековието. Експонатите са разположени в седем зали на обща площ 354 м2. Сред тях има такива, които са уникални и нямат точни аналози, като например известната култова сцена от с. Овчарово (халколитна епоха), позлатената керамична урна-хидрия от с. Кралево (III в. пр. Хр.), комбинираният сребърен хирургически инструмент от Люблен (II в. сл. Хр.) и др.
Касъровата къща Касъровата къща е построена от хаджи Михал Хаджирусев в началото на 70-те години на XIX век.
Захариева къща - Захариевата къща е паметник на културата с местно значение. В момента изпълнява функцията на административна сграда на Исторически музей – Търговище. Последната реставрация е направена през 1981 година. Музеят притежава движими паметници на културата в основен фонд 28 270 броя, в научно-спомагателния фонд 1 901 броя от историческите отдели и над 20 000 от археологическите разкопки.
Къща-музей "Никола Симов-Курото"- Родната къща на известния български революционер Никола Симов-Курото - знаменосец на Ботевата чета. Експозицията разказва за неговия живот и съдба, както и за националноосвободителните борби на търговищкото население през Възраждането.
Църква "Успение Пресветия Богородици" Построена през 1851г. от известните тревненски майстори Уста Димитър Сергюв и Генчо Новаков. Характерно за архитектурата е трикорабната конструкция в старобългарски стил без кубе.
Определяна е като една от най-хубавите възрожденски църковни сгради из всички български земи. В емпорията на църквата се представя изложба на икони от средата на ХІХ в. и църковна утвар, фрагменти от стария възрожденски иконостас.
Църква "Свети Иван Рилски" Построена е през 1937 г. Намира се в централната част на град Търговище. Притежава уникален дърворезбен иконостас сътворен от проф. Петър Кушлев (1961г.). В църквата е погребан Нюйоркският митрополит Андрей (1886-1972) - един от големите дарители на гр. Търговище.
Информация за местата които обикалям вземам от различни източници, но предимно събирам от сайтове и в повечето случай не е един, а няколко затова благодаря на всички които публикуват в мрежата, нали там всичко е безплатно и места като това трябва да се популяризират. Предполагам, че хората писали в нета са доволни когато труда им се разпостранява. Всички снимки са мой авторски. Разрешавам на всички които решат да публикуват мой снимки и текст с не комерсиална цел, да ги използват, това може само да ме радва.
Юзеирови поискаха преводач от турски в с...
“Четири лапи” кастрират безплатно бездом...
14.07.2006 18:35
Мисля, че сайтът ни www.disagi.com може да Ви хареса. Може да публикувате и при нас.
Поздрави,
Георги Илиев
14.07.2006 18:36
15.08.2006 16:12
02.09.2006 19:22
30.03.2008 17:19
10.04.2008 19:15
11.06.2008 22:54
az sum tg -ki beg zaslujava si da se vidi nqma takuv grad