
Прочетен: 13410 Коментари: 12 Гласове:
Последна промяна: 17.07.2011 16:23
Привлекателната сила на с. Паталеница се дължи и на уникалните архитектурни и културни паметници, които могат да се видят тук. В селото се намира средновековната църква "Св. Димитър" /ХІІ-ХІІІ век/, чиито стенописи носят ярко изразени ренесансови белези. Обявена е за национален паметник на културата. Останки от светилището на Асклепий могат да се видят до Баткун. Тук са намерени статуйки и скулптурни групи с изображенията на Асклепий и Хигия, оброчна плочка на тракийски конник и др. Светилището е датирано към І-ІV в. Недалеч от Баткун може да се посети малката църква на Баткунския манастир "Св. Св. Петър и Павел", нееднократно опожаряван и възстановяван. Манастирът е посещаван от Васил Левски. На 1 км западно от Паталеница се намират останките на Баткунион – крепостта на най-големия средновековен град в Пазарджишко – Баткун. Времето отдавна е заличило величието на това селище, което в древните византийски хроники е наричано "блестящ и богат град".
Църквата “Свети Димитър” - в с. Паталеница е един от най - значимите средновековни паметници на културата в България. През 1970 г., въз основа на разкритите стенописи, проф. Ат. Божков, след като прави сравнение с подобни паметници на културата в Гърция, Италия, Македония и др., датира изграждането и изписването на църквата към края на ХІІ век. Той определя и изключително високата стойност на разкритите стенописи. Паталенската църква е една от малкото запазени добре кръстокуполни църкви в България. По всяка вероятност тя е изписана в момент на подем и съпротива, когато местното население утвърждава решително своите религиозни и племенни права, на сегашната църква е имало по-стара църква "Св. Панталеймон", която и дава името на с. Паталеница. Според преданието, запазено и до днес, преди нашествието на турците (ХІVв.) църквата е била засипана с пръст. Така тя е била запазена. С времето на мястото на църквата се образувал хълм.
И в наши дни е запазен спомена от разкриването на църк- вата, което станало около средата на ХІХ век. Един селянин си вързал магарето на дивата череша, която растяла на могилата. Случайно видял стърчащ от земята метален предмет. След като разровил, той видял метален кръст. Тогава хората си спомнили за преданието за заровената църква.
Под ръководството на чорбаджи Петър Гагов тя била разкопана и освободена от могилата. През 1870 г. постройката е била преустроена и наречена на военния светец Свети Димитър. През 1956 г. църквата е обявена за архитектурен паметник на културата с национално значение, а през 1971г., след проучването на изключително ценните стенописи - и като национален художествен паметник на културата.
Църквата “Света Богородица” - параклиса "Св. Троица", "Света Петка" и "Св. Георги". В началото на ІХ век жителите на Баткун си построяват малка черква "Св. Богородица", която днес не съществува. Днес е запазена само църквата "Света Богородица".
Тя е построена след Освобождението, през 1892 г., на мястото на стар параклис. Поради това, за разлика от Паталенската, църквата в Баткун не е вкопана в земята.
Църквата “Успение на Пресвета Богородица” - В днешния културно-духовен живот на Паталеница най-голяма роля има църквата "Успение на Пресвета Богородица". По сведения на Пловдивската митрополия, това е най-старата функционираща църква в цялата Пловдивска епархия от епохата на османското владичество. Изградена е през 1708 г. Църквата е малка еднокорабна постройка, със сводест таван, вкопана около метър в земята.
Над с. Паталеница се намира Баткунският манастир -
22.10.2007 15:42
04.01.2008 20:11
21.09.2008 23:04
21.10.2008 15:51
pa
az smsoas
talenica
21.10.2008 15:51
pa
az smsoas
talenica
13.12.2008 21:13
02.03.2009 13:44
16.03.2009 09:17
сащото се е случило и с манастира - комунистите не са оставили и следа - унищожили са абсолятно всичко - изгорили са всичккниги, историята на манастира, сведенията за Левски, Доспевски, ....
Много жалко наистина. Сега манастира има игумен / от 1 година насам/ и може би нещата ще се променят. Дай Боже.
Но препоръчвам на всички да видят селцата, църквите и манастира!
30.08.2010 21:41