
Прочетен: 6364 Коментари: 2 Гласове:
Последна промяна: 30.11.2011 09:31
Велико Търново е един от най-старинните градове в България. Той има повече от петхилядолетна история, като първите свидетелства за живот са от третото хилядолетие преди Христа и са намерени на хълма Трапезица. Старинната част на Велико Търново - царският дворец от времето, когато е бил столица на България по време на Второто българско царство (1187 – 1393), е разположен на 3 хълма — Царевец, Трапезица и Света гора. Според съвременници, през средновековието Търново е бил новия Йерусалим, Рим и Константинопол и то взети заедно.
През 1185 братята Асен и Петър обявяват в църквата „Св. Димитър“ края на византийското господство, което продължило 167 години и провъзгласили Търново за столица на новото българско царство. Средновековният град се разраства бързо и се развива като най-непревземаемата българска крепост през 12-14 век. Превръща се в най-значимия политически, икономически, културен и религиозен център на България. През 1598 г. избухва голямото Първо Търновско въстание и за цар е коронясан Шишман III. Само след няколко месеца въстанието е потушено, а много от водачите му загиват или намират спасение на север от Дунав.
През 1686 г. града става център и на Второто Търновско въстание, начело с Ростислав Стратимирович, но и това въстание бързо е потушено. По време на турското робство стои начело в родолюбивата революционна борба на народа ни за политическо освобождение. То взема участие през 1835 г. във Велчовата завера, през 1856 г. във въстанието на Капитан дядо Никола, през 1862 г. — в Хаджиставревата буна, през 1876 г. Ї в Априлското въстание. Видните български революционери Васил Левски и Стефан Стамболов неведнъж са идвали в града.След Освобождението и подписания Берлински договор града е временна столица - тук се свиква Учредително събрание през 1879 г., на което се приема действалата до 1947 г. Търновска конституция, Първото Велико Народно събрание, което избира за княз Александър I, както и редица обикновени народни събрания.
Църквата “Свети Димитър” - Църквата е свързана с важно събитие от историята на България - обявяване въстанието на братята Асен и Петър срещу византийското владичество, възобновяване на българската държава и провъзгласяване на Търново за нейна столица. В първите няколко десетилетия на възстановената българска държава тя била царска църква на Асеневци, които са и нейни ктитори. Преданието около въстанието на двамата братя почива на разказа на византийския хронист Никита Хониат. През втората половина на ХІІІ в. за около век църквата и манастирът около нея били разрушени (най-вероятно от земетресение).
Църквата "Св. Апостоли Петър и Павел" - изградена по поръка на съпругата на цар Иван Асен ІІ, царица Ана (1221-1237). След падането на Търново под османско владичество в църквата е преместена българската патриаршия. В нея около две години служил последният български патриарх Евтимий ( до 1393 г.). Църквата функционира като митрополитски център и през Възраждането. Запазена е надгробната плоча на търновския митрополит Иларион Критски, за който е сигурно, че е погребан в храма. Оцелелите до днес стенописи в църквата са от три различни периода. Първият живописен слой е представен от три образа, изписани в западната арка, между двете колони от север. Това са мъчениците от Едеса - Гурий, Самона и Авив. Този живописен слой се датира към средата на ХІІІ в.
Църквата "Свети Четиридесет мъченици". Това е най-известния средновековен български паметник във Велико Търново. Построена е и е стенописана от българския владетел Иван Асен II в чест на голямата победа на българите при Клокотница над войските на епирския деспот кир Теодор Комнин на 22 март 1230 г. През XIII—XIV в. църквата "Св. Четиридесет мъченици" е била главна църква на манастира "Великата лавра", който се намирал в подножието на Царевец на левия бряг на Янтра. Била е още царска църква по време на Иван Асен II.
В църквата "Св. Четиридесет мъченици" се намират едни от най-значителните писмени паметници - Омуртаговата, Асеновата и Граничната колона от крепостта Редесто от времето на хан Крум.
Надписът на Асеновата колона е посветен на голямата победа на българите от 1230 г. при Клокотница, която издига българската държава като мощна сила на Балканския полуостров. Изписана е в тринадесет реда на български език. Срещу Асеновата колона е Омуртаговата, разкриваща строителната дейност на този забележителен владетел. Събирането на тези колони с надписи за събития от различно време (Първата и Втората българска държава) има за цел да докаже по категоричен начин приемствеността на българските държавнически традиции.
Цар Иван Асен II не само е посветил построената от него църква на голямата победа на българите, но е имал за цел да създаде един храм паметник на българската държава.
Самоводската чершия е старият пазар ва Велико Търново запазен в автентичният си вид с дюкяни и занаятчийски работилници.
Тук се намират много стари сгради.
Ханат на Хаджи Николи - в съседство със Самоводската чаршия в новата махала, оформена през средата на XIX в., е построена една от най-хубавите и големи възрожденски сгради в Търново.
Сградата е направена по поръчка на известния търновски търговец и активен участник в борбата за църковна независимост хаджи Николи. Проектите и изпълнението на хана са дело на майстор Кольо Фичето. През 1858 г. той построява сградата на две улици. От едната страна тя е на три етажа, а от другата (северната) – на един. Ханът се състои от две успоредни постройки.
Къщата с маймунката - Построена е през 1849 г. от Кольо Фичето за нуждите на търговеца Никола Коюв. Известно време тук е живял Стоянчо П. Ахтар, първият събирач на старини и притежател на първата в България частна сбирка от ценни средновековни ръкописи и монети.
Музеят "Възраждане и Учредително събрание" - сградата на едновремешния турски конак е едно от най-впечатляващите творения на майстор Кольо Фичето построена през 1872 г. Конакът е свързан и със събитие от изключително историческо значение. “В тази сграда построено през 1872 г. - *е разпитван Васил Левски от 28 – 31.12.1872 г. - *от 10.05 – 6.06.1876 г. са съдени организаторите на Априлското въстание - *на 7.07.1877 г. търновци посрещат руските освободителни войски - *от 1878 – 1879 г. тук се помещава градската община - *от 18.02 – 14.04.1879 г. учредителното събрание изработва и приема Търновската Конституция - * 17.04 – 26.07.1879 г.тук заседава Първото Велико Народно Събрание и избира Александър Батенберг за монарх на България.
Исторически музей – най-старият и най-голям извънстоличен общоисторически музей. Създаден е през 1871 г. Сега в него работят научни сътрудници, уредници, екскурзоводи, реставратори и др. специалисти в следните отдели: Археология, Етнография, Християнско изкуство, Българските земи през XV-XIX в., Нова и най-нова история, Фондове и научен архив, Културно-просветен, Лаборатория за реставрация и консервация, Административно-финансов и стопански, Фотоателие и фотолаборатория, Компютърна обработка на фондовете и издателска дейност, Библиотеки и Недвижими паметници на културата.

Хълмът Трапезица е втората крепост на вътрешния град. Намира се на десния бряг на р. Янтра, северозападно от Царевец. Този хълм също предствалява естествена крепост, заобиколена от трите си страни от реката. В момента се реставрира и до две години ще е готов /по думи на екскурзоводите от Царевец – дано да стане/.
Художествената галерия – в непосредствена близост до паметника Асеневци.
Читалище Надежда – основано през 1869 г., най-старата културно просветна организация в града. Сградата на театралният салон към читалището е построена през 1886 г. След Освобождението с нея са свързани важни исторически събития Съединението, Третото, Четвъртото и Петото велики Народни събрания и измененията в Търновската Конституция които я определят като един от символите на Българската държавност.
Библиотеката „П.Р.Славейков” – в тази сграда от 1954 г.
Църквата "Рождество на пресвета Богородица" днес е една от най-посещаваните в града, от гостите на В.Търново и от неговите граждани. Този храм е строен от майстора Кольо Фичето, а всичко което е излязло изпод неговите ръце се е превърнало в нещо уникално. Катедралата има прекрасен архитектурен стил и особено величествен вид. Храма е построен през 1844 година, но земетресението от 1913 год. го разрушава до основи, като оцелява само камбанарията. Новата сграда, намираща се върху останките на старата е завършена през 1934 год., като е направена в стил и по модел на предишната църква.
Информация за местата които обикалям вземам от различни източници, но предимно събирам от сайтове и в повечето случай не е един, а няколко затова благодаря на всички които публикуват в мрежата, нали там всичко е безплатно и места като това трябва да се популяризират. Предполагам, че хората писали в нета са доволни когато труда им се разпостранява. Всички снимки са мой авторски. Разрешавам на всички които решат да публикуват мой снимки и текст с не комерсиална цел, да ги използват, това може само да ме радва.