
Прочетен: 6786 Коментари: 1 Гласове:
Последна промяна: 07.07.2011 16:28


Ковачевско кале е късноримската крепост, която се намира на 6 км западно от гр. Попово, в непосредствена близост до съвременния път Попово – Бяла.
Първоначално става известна на науката, благодарение на чешкия археолог Карел Шкорпил под името "Ковачовешко кале", поради тогавашния изговор на най-близкото до нея село, наричано тогава "Ковачовец".
Крепостта е разположена в равна малка долина, образувана при вливането под остър ъгъл в река Ковачевска (Ерек дере) на нейния северозападен приток — Чепез дере. Пряка видимост към нея в древността е имало единствено от изток и от запад, по течението на малката река, а от север и от юг крепостта е оставала закрита от три средно високи плата. Крепостта е имала 17 кули и две порти.
При разкопките и реставрацията архиолозите се ориентирали единствено по плана на Шкорпил пръв проучил крепостта и направил план. Разкрили първо западната порта на крепостта с двете многоетажни кули.
В тях има по два пилона, които са поддържали междуетажните конструкции. Разкрити са още две кули по продължението на крепостната стена. Те са консервирани и реставрирани.
Крепостта е строена с еднотипен материал, който се намира в околността на разкопките и според изследванията това е станало през IV век., по времето на Константин Велики и при неговите синове. Крепостната стена е дебела 3.2 метра, а кулите са с вътрешен диаметър 12 м.
Това солидно изграждане на стената говори за важното значение на крепостта и че тя е строена спокойно и продължително, в мирно време. Между крепостните стени се затваря пространство от около 52 декара, където със сигурност има важни неизследвани археологически обекти.
Засега е известно само, че в предримската епоха на това място е имало тракийско селище, а по-късно е била изградена една от пътните станции към Никополис ад Иструм.
По-късно тя се разраства в голямо укрепено селище с градски характер, такова, каквото сега се разкрива.