
Прочетен: 11337 Коментари: 5 Гласове:
Последна промяна: 29.11.2011 10:59


Село Крушуна Ловешко. В южната част на селото се намира местност "Маарата".
Природната забележителност включва огромен бигоров скален масив, река Маарата, водата на която образува феноменален карстов водопад с височина 15 – 17 метра най-голямата в страната водна травертинова каскада с много прагове, водни басейнчета, своеобразна растителност и бигорови скали.
Могат да се видят всички карстови форми - кари, въртопи, валози, сляпа, полусляпа и суха долина, каньон(ждрело), пропасти, пещерни галерии и зали.
От най-дълбока древност долината на река Осъм е била обитавана от хора.
Наличието на водни ресурси и закрилата от природни стихии, които предлагали пещерите и скалните заслони и възможността за сравнително препитание са били добри условия за пребиваване.
Предполага се, че още през късната старокаменна епоха 40000 - 10000 г. пр. н. е. тук са живяли хора.
Открити са останки от неолита – 6000 - 4000г. пр.н. е. като каменни чукове, кремъчен трион, битови съдове, които говорят за дейност, свързана с лова, приготвяне храна и др.
Най-достоверно е твърдението, че през VI - IV в. пр. н. е. района е населяван от траките-един от най-многобрйните индоевропейски народи в древността, създател на неповторима по своята оригиналност култура.
По това време селището е обитавано от племето усдикензи, което се занимавало със земеделие, скотовъдство и керамично производство.
Към този период могат да се отнесат откритите през 1903 година, в могила на седем километра северозападно от Летница, скелети на кон и други животни, прибори за бита и едно копие.
През 1908 година била открита тракийска гробница в местността Серодяк ( където било древното селище Върбица ), находките от която се съхраняват в Националния исторически музей в София.
В същата местност през 1957 година, ученици попадат на глинен съд с прах, обгорена пръст и множество монети. Като имаме предвид описанието на Херодот за погребалните обичаи на траките, може да се твърди, че намерените скелети в могилата са на тракийски вожд, погребан според обичая с жена си, коня си, оръжието и домашни принадлежности.
Върху гроба му издигнали могила, а после провеждали състезателни игри. Глинените съдове, затворени с обгоряла пръст и прах, били погребални урни на обикновени войници, а над тях се издигали могили.
Голяма вероятност има около пещера "Маарата" в село Крушуна да са съществували светилища на тракийски божества, тъй като самите места, откъдето извира вода, са се считали за свещени от древните народи.
http://www.vbox7.com/play:7682ab38 - клип
http://www.vbox7.com/play:55ff2811 – клип
Информация за местата които обикалям вземам от различни източници, но предимно събирам от сайтове и в повечето случай не е един, а няколко затова благодаря на всички които публикуват в мрежата, нали там всичко е безплатно и места като това трябва да се популяризират. Предполагам, че хората писали в нета са доволни когато труда им се разпостранява. Всички снимки са мой авторски. Разрешавам на всички които решат да публикуват мой снимки и текст с не комерсиална цел, да ги използват, това може само да ме радва.
27.09.2006 06:41
25.03.2009 15:04
04.06.2009 16:27
16.11.2010 01:03