
Прочетен: 3592 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 13.06.2011 10:02
През 2000 г. в Четиньова могила край Старосел, Хисарско, откриха представителен и грандиозен тракийски храм от края на V и ІV век преди Хр. Той се състои от впечатляваща ограда /крепида/ с дължина 241 м и запазена височина до 3 м централно и две странични стълбища, коридор, прецизно изпълнена фасада, правоъгълно и кръгло с куполен покрив помещения.
С диаметъра си от 5,3 м то е най-голямото в България, а храмът с размерите си, планово и пространствено решение е ней-величествен в тракийските земи. В него е погребан обожествен владетел, може би самият Ситалк.
Внушителното съоръжение, за изграждането на което са били употребени повече от 4000 големи дялани блокове, е било по силите на мощен, богат, влиятелен цар. Храмът е възлово място на голям култов център от множество скални светилища и няколко десетки могили. В две от тях са открити по-малки храмове, използвани и като гробници-мавзолеи. В други са погребани висши представители на тракийската аристокрация, вождове или владетели.
Този в Пейчова могила е бил последовател на Орфей. През V век пр. Хр. тялото му е разчленено на три къса и погребано около очевидно свещена скала.
Встрани от нея е иззидана камера с двускатен покрив, за да наподобява храм.
В нея са подредени вещите на вожда - пълен комплект въоръжение (наколенници, ризница, позлатен нагръдник-яка, позлатен шлем, шит, меч, върхове на копия, лък с кожен колчан, стрели, на които са запазени дървените тела), два пълни комплекта сребърни украси за конска сбруя, повечето с врязани изображения на животни, четири сребърни и четири бронзови съда, три амфори, глинени съдове, някои от които с червенофигурни сцени и орнаменти.
Сред многото други находки се отличава сребърна двойна брадва (лабрис) - символ на царската власт в древна Тракия.
Лабрис е врязан и върху сребърна пластина с изображението на конник, който има наколенник и пие от ритон. Златният пръстен-печат също е с фигура на конник, пробождащ с копието си глиган.
Близо до Четиньова могила се намира Храмът с колоните ( Хоризонт ). Макар и по-малък, той също впечатлява с красивите колони и помещенията изградени от големи каменни блокове, които са с правилни правоъгълни форми.
Старосел стана гробница и за един велик ...
Български египтолози откриха гробница от...