Прочетен: 5898 Коментари: 2 Гласове:
Последна промяна: 30.11.2011 10:27
Намира се над Никопол. По време на римската колонизация тези поселения са включени в създадената в І в. Военно-административна област - провинция Мизия.
След разделянето на римската империя, през IV в. Тази територия е включена в границите на Източната римска империя / Византия /. Средновековното българско селище на брега ня р. Дунав получава името Никопол / Никополис - град на победата / в 1059 г.
През ХI - XIV в. Никопол се утвърждава като град и крепост с важно военно - стратегическо, стопанско и политическо значение. Изключително голяма е неговата роля и значение по време на Второто българско царство / 1187 1396 г./.
През втората половина на XIV в. Никопол получава статута на втора резиденция на Търновското царство. В него цар Иван Шишман дава последния отпор на османските завоеватели през есента на 1396 г.
Градът е арена на бойните действия на командваната от унгарския крал Сигизмунд обединена кръстоносна армия на Европа срещу османските завоеватели. Разгромът на кръстоносната армия в битката при Никопол се оказва съдбоносна за историята нао Балканите и Европа.
В първите векове на османското владичество / ХV - ХVII в. / Никопол е превърнат в един от най-големите военноадминистративни центрове със силна крепост, интензивен стопански, духовен и политически живот.
Той е средище на големия Никополски санджак, в състава на който са включени земите от Търновското царство на Иван Шишман, съставляващи значителна част от територията на Северна България - от Дунав до Стара планина.
Моята Вселена – моята крепост
Еко-пътека Козя скала и Крепостта Козник
26.08.2008 19:13