Постинг
16.03.2006 15:08 -
Мадарска крепост
Автор: ivoso
Категория: Туризъм
Прочетен: 11536 Коментари: 1 Гласове:
Последна промяна: 01.08.2011 18:18
Прочетен: 11536 Коментари: 1 Гласове:
3
Последна промяна: 01.08.2011 18:18
Скална стълба с 386 стъпала изкачва Мадарското плато. По нея се стига до Мадарската крепост. Това е естествено защитено място, достъпно само от север, където е била изградена крепостна стена (запазени са части от нея, високи 3 м).
Крепостта е наричана Матора. Крепостта Мадара е мястото на маджарски погром над войските на Симеон Велики. След това поражение обаче Симеон сключва договор с печенегите и съвместната военна коалиция буквално изтребва маджарското цивилно население,което принуждава 200 000 унгарска армия да избяга в днешните маджарски земи и да тероризира Европа търсейки нови жени и плячка.
Така се появява на картата днешна Унгария. Името Мадара се спори, че идва от името Маджара (маджарска крепост) тъй като е било за кратко време в унгарски ръце. Други мислят,че тя носи името на римски пълководец Мадар,който разгромява скитско нашествие в Мизия. Най-запазената от всичките твърдини край Плиска.
Строена е през VI в. и е част от цяла верига отбранителни съоръжения, описани от византийския писател Прокопий. Крепостта вероятно е била стражева – обитавана само от гарнизона.
Крепостта била изградена срещу нашествениците от север, най-вече прабългарските конници, но по ирония на съдбата я използвали най-много тъкмо тези, срещу които била построена. Тя играела важна роля за отбраната на старите ни столици. Има форма на неправилен триъгълник с порта откъм северната страна.
Зидовете й са високи и изградени от дялан камък. Вътре се забелязват основи на църква. Съществува предание, че оттук до Плиска някога е имало път, който преминавал покрай село Калугерица.
За крепостта при Мадара разказва и друг византийски писател Константин Порфирогенет. Според него името й било Мундрага и когато маджарите нахлули в България и стигнали до Преслав, разбитият цар Симеон намерил в нея убежище.
Мадарската крепост загубила значението си чак когато била превзета през 1388 г. от турците.
Един от 100-те национални туристически обекта на България -http://ivoso100.blog.bg/ - под № 27 Информация за местата които обикалям вземам от различни източници, но предимно събирам от сайтове и в повечето случай не е един, а няколко затова благодаря на всички които публикуват в мрежата, нали там всичко е безплатно и места като това трябва да се популяризират. Предполагам, че хората писали в нета са доволни когато труда им се разпостранява. Всички снимки са мой авторски. Разрешавам на всички които решат да публикуват мой снимки и текст с не комерсиална цел, да ги използват, това може само да ме радва.
Асеновград. Параклис „Свети Илия” /по пъ...
Моята Вселена – моята крепост
Еко-пътека Козя скала и Крепостта Козник
Моята Вселена – моята крепост
Еко-пътека Козя скала и Крепостта Козник
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.