Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
10.04.2009 09:44 - Как във Варна изкопаха най-най-старото злато, излязло от човешка ръка
Автор: kopa4a Категория: Хоби   
Прочетен: 10132 Коментари: 7 Гласове:
1



Как във Варна изкопаха най-най-старото злато, излязло от човешка ръка  

2 Август 2008

Иван Бакалов  

image Изображения на животни, изработени от чисто злато преди около 7000 години. Във Варна са открити и още по-стари златни украшения. До неотдавна историците смятаха, че тогава единственият метал, който се е обработвал, е бил мед. Снимка: авторът

Златно украшение на 7000-8000 години? Възможно ли е?
Откога всъщност жълтият метал е символ на престиж и власт?
Откога хората са започнали да използват злато за украса?
Обикновено се смята, че това е станало някъде в древен Шумер или Египет, където гробниците на фараоните са били пълни със златни пластики и украшения.
Но не е така.
Най-древните златни украшения, около 10 века по-стари от египетските, са открити във Варна през 70-те години на миналия век.
Варненският археологически музей се слави с това, че има в експозицията си най-старото злато на планетата.

 

Багерист намерил жълти тенекийки

През 1972 г., в епохата на т. нар. развит социализъм,
 

image Уредничката Олга Пелевина пред част от експозицията. Най-старото злато е разположено в отделна зала на Варненския музей. Снимка: авторът

както го наричат на поредния тогавашен конгрес на БКП, в промишлената зона на Варна, недалеч от Варненското езеро започва прокопаването на най-обикновен канал за кабел между две предприятия. Багеристът Райчо П., 21-годишен мъж от варненското село Аспарухово (днес квартал на Варна), копае с досада и изсипва пръстта встрани от канала. Внезапно кофата на багера пропада леко, под нея в канала се отваря дупка. Багеристът слиза и започва с любопитство да разглежда дупката. Бърка, разравя с пръсти и в пръстта се виждат мръсножълти парченца метал със странни форми. Събрал няколко и се зачудил. Дотогава Райчо е виждал достатъчно злато - пръстени, коронки - но това не му приличало на злато. Все пак разровил, събрал всичките жълти парченца, които можал да намери, и ги пъхнал в джоба на дочения панталон.

Така за пръв път златото от епохата на халколита (каменно-медната епоха) излязло на бял свят в епохата на развития социализъм.
 

image Част от украсата на Пешо от гроб №43. Сника: авторът

Багеристът отначало не разбрал, че това е злато. Както показали по-късно изследванията, златото било много чисто - 24 карата - но цветът му е прекалено жълт, блед, разминава се с представите за съвременно златно украшение, което има по-топъл или по-червеникав цвят (нерядко заради медни примеси).

Старото злато винаги е особено на цвят. “Никой не може да имитира цвета на античното злато”, казваше, смеейки се, покойният днес колекционер и търговец на антики бай Желязко Императора и показваше едни особени светложълти златни украшения.
Багеристът Н. предполагал, че жълтите парченца метал може да са златни, и ги носил в джоба си дни наред. Показвал ги на приятели, разпитвал. Досетил се, разбира се, че може да са някакви антики, и един ден му хрумнало да ги покаже на археолози, които работели в Дългопол, Варненско.
 

image Златни фигури с неизяснено предназначение. Снимки: авторът

Там му казали, че предметите са ценни, да не ги поврежда. Веднага разбрали, че това вероятно е рядка находка, но не се издали, а в стила на епохата се обадили във Варненския музей и в милицията. Багеристът Райчо бил прибран най-безцеремонно да дава обяснения откъде има тези неща. Той бързо признал всичко и завел археолози от Варненския музей на мястото. В сегашната мътна епоха на посткомунизма багеристът Райчо вероятно никога нямаше да стигне до полицията и находката щеше да замине контрабандно на Запад или да попадне в колекцията на виден бизнесмен.

Но не златото е най-ценно във Варненския некропол, а информацията, събрана от археолозите в следващите години. Отделено от мястото си, златото е просто един античен предмет, който се търгува, загубил безценната си стойност на историческо свидетелство и източник на информация.

Иван Златния и археологическата сензация

Така през 1972 г. археологът Иван Иванов, вече покойник, започва да разкрива Варненския некропол. Той работи върху този обект 20 години и още в първите от тях си спечелва прякора Иван Златния, заради огромното количество златни украшения, които са намерени там.
Оказало се, че багеристът Н. е копнал с багера точно в средата на некропола, където са били най-богатите погребения. Ако е попаднал с багера на периферията му, едва ли въобще е щял да забележи нещо.
 

image Златни предмети с неясно предназначение, вероятно украса на дрехи. Снимка: авторът

Намереното е археологическа сензация - златни украшения и предмети с общо тегло около 6,5 кг. Обработеното злато е отпреди около 7000 години. Както уточнява уредничката във Варненския музей Олга Пелевина - от края на петото и началото на четвъртото хилядолетие пр. Хр. - късен халколит (късна каменно-медна епоха, нарича се още енеолит). “Дотогава се е смятало, че първият метал, обработен от човек, е мед”, казва Пелевина. Оказва се, че златото започва да се използва наравно с медта във времето. И още оттогава жълтият метал започва да служи за украса и става символ на престиж и власт.

“До онзи момент в България са откривани малки некрополи с единични златни украшения, подобни на откритите във Варна”, казва Пелевина. Например в с. Хотница до Търново са открити златни амулети в селищна могила от същата епоха. Никой не им е обърнал внимание, защото са отделни находки. Когато във Варна откриват наведнъж толкова много украшения - гривни, огърлици, мъниста - става сензация.
 

image Златни гривни от същия некропол. Може би най-старите в света. Снимка: авторът

“Единственият подобен некропол у нас от същата епоха е в Дуранкулак. Там са намерени около 1000 гроба, но само около 50 грама златни украшения из целия некропол, обяснява уредничката. Златото е от същия период, украшенията са със сходна форма, но много по-малко на брой.”

Според Олга Пелевина обществото, оставило Варненския некропол, е било на прага на създаването на цивилизация. По гробовете може да се съди за характера на тази предцивилизация. Намерени са гробове на богати и бедни, което показва, че вече има социално разслоение.
Мъжките погребения във Варненския некропол са много по-богати от женските. И в тях има злато, но много по-малко, отколкото в мъжките гробове. По това археолозите съдят, че тогавашното общество вече е навлязло в епохата на патриархата. Мъжете вече са с по-висок социален статус, отделя се прослойка на управляващи.
 

image Златни гривни и украшения. Снимки: авторът

Някои историци твърдят, че Варненският некропол дава първите доказателства за създаването на държава - йерархия, разделение на социални групи.
“Засега Варненският некропол е уникално явление, казва Пелевина. Вероятно ще се намерят и други подобни находки от това време. Чуваме, че контрабандно се изнасят златни предмети, подобни на тези от Варненския некропол.”

Пешо от гроб №43 и златният напишник

Един от най-богатите гробове е номериран от археолозите с №43. Те го кръщават с името Пешо и проучвайки гробницата, години наред го наричат така.
 

image Златният напишник (в средата горе) на скелета от гроб №43, наречен Пешо. На коленете има други златни украшения. Снимка: авторът

Днес Пешо лежи в музея, специално подреден така, както е намерен на място, а макетът е изработен от японци. Гроб №43 е особен. По Пешо има около 1 кг златни украшения - колкото са намерени в богатите мистериозни гробове без скелети в същия некропол. Пешо вероятно е бил вожд или жрец. Има каменен жезъл със златна дръжка, който е символ на власт. Ръцете му, дрехите му - навсякъде има златни украшения. Забележителното е, че е погребан със златен накит на половия член - нещо като по-къс презерватив (виж снимките). Това едва ли е презерватив, както предполагат някои, а по-скоро украса на погребания. По размера на украшението може да се съди, че покойният е бил надарен откъм мъжественост. Няма обяснение за това златно украшение на пениса му. Но погребението на Пешо изпреварва това на фараоните с 1000-2000 години. Той е представител на нещо, което може да се нарече предцивилизация - епоха, когато племенните връзки започват да се замеят от друг тип взаимоотношения и друг тип властови и йерархични структури на човешката общност.
 

image Сред украсата на скелета от гроб №43 има и платинена гривна. Снимка: авторът

Някои историци смятат, че Варненският некропол доказва наличието на първата държава в човешката цивилизация.
За съжаление ограбването на гробници в последните години заличава възможността да се извлече именно такава информация за различните исторически епохи по нашите земи.

Най-най-старото златно украшение – на 7500-8000 години

Украшението на снимката е намерено в т. нар. Варненски енеолитен некропол II. Той е малък, в промишлената зона на Варна, недалеч от първия Варненски енеолитен некропол, който е по-известен. Малкото украшение също е разкрито при строителни работи, както големия некропол (виж по-долу екшъна за неговото разкриване).
 

image Най-най-старото златно украшение, открито във Варненски некропол 2. Възрастта му е между 7500 и 8000 години - далеч по-старо (над 1000 години) от шумерските и египетските златни украшения. Снимка: авторът

Вторият некропол е поне с около 500 години по-стар от първия - археолозите го причисляват към средния халколит (нарича се още енеолит), тоест средната каменно-бронзова епоха - около 5500 до 6000 г. пр. Хр. Тоест златното украшение на снимката е на възраст около 7500-8000 години - най-старото обработвано злато, намерено някъде по света. Там са разкопани само 3 гроба. В единия е открита огърлицата от малки златни мъниста на снимката.

Празните гробове - символични погребения

Варненският некропол е поставил една загадка, която още не може да намери обяснение от учените. Това са т. нар. символични гробове - празни гробове, в които няма скелети, но в тях са разположени предмети като за погребение. “В тях има най-много злато, те са най-богатите погребения, а погребани няма”, обяснява Пелевина.
 

image Каменно сечиво от същия некропол. Снимка: авторът

Има няколко хипотези за тези гробове. “В гръцката култура е имало обичай да се прави празен гроб на човек, който е загинал надалеч и не е било възможно да донесат тялото му, казва уредничката. Но защо във Варненския некропол всички символични гробове са толкова богати и има толкова много злато, не е ясно.” Другата хипотеза е свързана с обичаи в древен Египет. Там са правили гробове за богове. Всяка есен погребвали Озирис и Изида, а те възкръсвали напролет. Предполага се, че и у нас може да е било нещо подобно, макар и далеч преди египтяните.
Досега изложбата с намереното във Варненския некропол е обиколила света - посетила е Япония, два пъти Франция, показвана е в три града в Германия, в Англия, САЩ, Канада, Йерусалим, Санкт Петербург и др.
Около некропола има още много неизяснени неща, 20-30 години са твърде кратък период, за да се изучи такъв обект.


 



Гласувай:
1



1. анонимен - колежка
10.04.2009 10:50
Кой е "копача" в действителност? Представи се да се запознаем. Ще ми е приятно.
цитирай
2. boltendahl - Уникално наистина!
10.04.2009 11:36
Явно в музеите ни има доста ценни находки. За съжаление моето мнение е, че музеите са насочени главно към специалисти. Хора с по-бедна информация, като мен, трудно могат да разберат какво гледат. Много ми се иска музейните експонати да са придружени с текстове, точно като вашия, за да мога на място да разбера, че гледам останки от култура, по-древна от от египетската и шумерската.
цитирай
3. анонимен - Добър ден
10.04.2009 15:03
Винаги съм се чудил защо не ги открадна някой висш партиец.
Според мен не са разбирали какво представляват тези предмети. Обявили са ги и вече е било късно за кражба.
---
Човек, който поставя такъв аватар не би искал да се афишира.
цитирай
4. skribezium - Благодаря за чудесния постинг. ...
10.04.2009 15:36
Благодаря за чудесния постинг. Най-старото злато от Варненския некропол навсякъде по света буди възхищение.
цитирай
5. анонимен - нов поглед
18.09.2009 16:55
Аз съм от Варна.А тук доста години се задават въпроси - защо И.Иванов така и не направи публикация за съкровището, защо никога не бе изследвано в чужбина, защо датировката бе направена на око, защо за разкопвач бе избран археолог на няколко месеца, /при положение, че имаше много по-добри специалисти-античници/, който до края на живота си се занимаваше само с наблюдението и "охраната" на "съкровището"..........
цитирай
6. bairakslavei - има много " защо " та
30.10.2011 13:22
Пренаписването на световната история , не е просто нещо !
цитирай
7. анонимен - Защото българите трябва да си останат дошляци, докато се намери грък да каже че това е гръцко съкровище
14.06.2012 11:26
анонимен написа:
Аз съм от Варна.А тук доста години се задават въпроси - защо И.Иванов така и не направи публикация за съкровището, защо никога не бе изследвано в чужбина, защо датировката бе направена на око, защо за разкопвач бе избран археолог на няколко месеца, /при положение, че имаше много по-добри специалисти-античници/, който до края на живота си се занимаваше само с наблюдението и "охраната" на "съкровището"..........

цитирай
Търсене

За този блог
Автор: kopa4a
Категория: Хоби
Прочетен: 180875
Постинги: 11
Коментари: 71
Гласове: 67
Спечели и ти от своя блог!
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031